...ha világháború lesz, akkor atomháború lesz. Minden héttel romlik helyzet, az eszkaláció veszélye nő. A legutóbbi hírek szerint a britek szegényített urántartalmú lövedéket akarnak eljuttatni az ukrán frontra, Oroszország pedig taktikai atomfegyvereket telepít Belorussziába. Ez nem atombomba természetesen, de a nukleáris eszközrendszer világához visz közelebb egy lépéssel. Nem irodalmi túlzás az a félelem, amely mindannyiunkban ott munkál, hogy a háború további kiterjedése az előbb-utóbb valamilyen típusú atomfegyver bevonásával is járhat, tehát ha világháború lesz, akkor atomháború lesz, és a Jóisten mentsen meg bennünket ettől
- fogalmazott Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth Rádiónak adott interjújában.
Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő azt mondta az Origónak, hogy az ukrán háború folyamatosan eszkalálódik.
A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Ukrajna 24 óráig nem tudna meglenni nyugati segély nélkül, amivel én teljesen egyetértek, és hetek óta ez a véleményem. Elképesztő tartozása van Ukrajnának, amit nem tud, nem akar és nem is fog visszafizetni. A jelenlegi helyzetben a harmadik világ döntő része békét akar
- tette hozzá.
Nógrádi felhívta a figyelmet arra, hogy ma egyre több olyan európai lakos van, aki fegyverszünetet és békét akar, sőt már ukrán asszonyok is arról beszéltek egy hírműsorban, hogy békét akarnak. Az átlagember mindenütt békét akar - mondta a biztonságpolitikai szakértő.
A legismertebb német négycsillagos tábornok is azt mondja, hogy atomhatalom ellen nem lehet győzni. Tudomásul kell venni, hogy ma a világon a rendelkezésre álló A-B-C atom és bakterológiai vegyi fegyverek 94-96 százaléka van orosz és amerikai kézen. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára pedig azt mondta, hogy ezt a háborút Oroszország nem nyerheti meg, de Ukrajna sem
- hangsúlyozta Nógrádi.
Csak fegyverszünet és béke lehetséges, de ebben a percben az látszik, hogy ez a háború eszkalálódni fog, mivel az oroszok taktikai atomfegyvereket visznek Belaruszba, az angolok pedig azon gondolkoznak, hogy alacsony urántartalmú lőszert szállítanak Ukrajnába, mindez pedig a háború eszkalációját jelenti.
Nógrádi György kifejtette, Willi Brandt egykori német kancellár azt mondta, hogy egy atomháborúban aki először lő, az másodjára hal meg. Albert Einstein világhírű fizikus pedig arról beszélt, hogy nem tudja, mivel vívják meg a harmadik világháborút, de a negyediket kőbaltával fogják. A szakember bízik benne, hogy lesz, aki a végén elrántja a kormányt a szembe jövő autó elől.
Érdemes a mostani helyzetben bemutatni, hogy világszinten az egyes országoknak mekkora nukleáris arzenáljuk van. Az alábbi ábrán látható egy friss becslés azzal kapcsolatban, hogy a nagyhatalmak között hogyan oszlik meg a különféle nukleáris csapásmérő eszközök száma.
Jól látszik a táblázatból, hogy az USA és Oroszország nagyjából paritásban van a nukleáris fegyvereket tekintve. Értelemszerűen a két fél közötti összecsapás a földi élet gyors megsemmisülését jelentené.