Az MNB statisztikái szerint a nyári időszak különösen jól sikerült az új személyi kölcsön kihelyezések szempontjából: júniusban 49,7 milliárd, júliusban 49 milliárd, augusztusban pedig hajszál híján 51 milliárd forint értékben kötöttek személyikölcsön-szerződéseket a háztartások. Ez majdnem dupla annyi, mint múlt év decemberében. Ekkor 26,5 milliárdos szintnél járt a piac.
A havi új szerződések mennyiségénél egyébként
2019 májusa jelentette az eddigi csúcsot, 55,8 milliárdos volumennel.
Emlékezetes, hogy abban az időszakban pörgött a fogyasztás, nem volt jele válságnak, vagy Covidnak.
Ami az idei első nyolc hónap adatait illeti, a haloványra sikeredett évkezdés miatt ugyan az új kihelyezések 344,7 milliárd forintos összértéke 4,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a teljes lakossági hitelpiac bő 43 százalékos zsugorodását figyelembe véve ez egyáltalán nem rossz teljesítmény.
Ráadásul az új szerződések száma 2023. első nyolc hónapjában érezhetően emelkedett is a személyi kölcsönöknél:
a jegybank statisztikái szerint megközelítette a 165 ezret, ami 5,6 százalékos emelkedést tükröz az előző év azonos időszakához képest.
Mindezek nyomán az egy szerződésre jutó átlagos hitelösszeg csökkent az idei év első nyolc hónapjában: miközben egy éve még hozzávetőleg 2,33 millió forintot tett ki, idén kicsivel 2,1 millió felett mozgott.
A személyi kölcsönök piaca annak ellenére mutat élénkülést, hogy a kamatok nem nagyon akarnak csökkenni. A szerződésekben szereplő, átlagos, éves kamatláb augusztusban 18,95 százalékot ért el a jegybank adatai szerint, ami nagyjából 2,5 százalékponttal több az egy évvel korábbinál.
Fontos viszont, hogy a személyi hiteleknél némi óvatossággal kell kezelni az átlagos kamatlábra vonatkozó adatokat: egy kölcsönszerződés kondícióit ugyanis érdemben befolyásolja, hogy az ügyfél mekkora kölcsönt igényel, vagyis a kisebb összegű hitelek jóval drágábbak a több milliósaknál, ami torzíthatja az átlagot.
A személyi kölcsönök iránti nagy keresletet több egyéb tényező mellett az online hiteligénylés egyre szélesebb körű elterjedtsége is magyarázhatja. Több banknál az internetbanki, illetve az applikációs felületen is végig vihető a teljes igénylési folyamat, és az ügyfél akár órákon (vagy egy órán) belül is pénzéhez juthat. A másik, hogy a nagyobb lélegzetű beruházásaikkal – lakásfelújítás, autóvásárlás, tartós fogyasztási cikkek vásárlása – a nehezebbé vált gazdasági környezetben is csak átmeneti időre álltak le a háztartások, az idei év közepére a korábbinál kisebb mértékben ugyan, de visszatért az eladósodási kedv a lakosságnál.
A 2019-es, járvány előtti éves csúcs megdöntésére ugyanakkor viszonylag kevés az esély a személyi kölcsönök új kihelyezéseinél: akkor 558,7 milliárd forint új szerződést kötöttek a pénzügyi szolgáltatók és az ügyfelek, 214 milliárd forinttal többet, mint az idei első nyolc hónapban.