A Mathias Corvinus Collegium Migrációkutató Intézete (MKI) 2023. november 9-én amerikai, francia és izraeli partnerintézmények bevonásával megalapítja a Bevándorláskutatás Nemzetközi Hálózatát (International Network for Immigration Research – INIR). Az alapítói közös nyilatkozat aláírói között lesz az USA-ban működő Center for Immigration Studies és a Numbers USA, a jeruzsálemi Israeli Immigration Policy Center, valamint a párizsi Observatoire de l'immigration et de la démographie.
Az öt szervezet szerint a bevándorlásról szóló jelenlegi politikai és tudományos diskurzust a humanitárius szemlélet uralja. Ez az emberi mobilitás előnyeit hangsúlyozza, miközben
elhanyagolja vagy lekicsinyli a kihívásokat és veszélyeket. Ez az egyensúlytalanság alakítja a politikai vitát, valamint a kormányok és a nemzetközi intézmények napirendjét; emellett veszélyezteti a tudományos integritást, és korlátozza a bevándorlás összetettebb és árnyaltabb megértésének lehetőségét.
A bevándorláspárti szemléletű tudományos és kutatói szervezetek szoros együttműködést tartanak fenn, ami növeli a döntéshozók, az akadémikusok és a nyilvánosság hatékony befolyásolásának képességét. Ennek leküzdésére lép együttműködésre az említett öt független kutatóközpont. Közös bennük egyrészt az, hogy a bevándorlást összetettebb témának tartják; másrészt az, hogy – bár különböző országokból származnak, amelyek bevándorlási politikája nagyon eltérő – meggyőződésük, hogy a bevándorlókat befogadó országoknak mint szuverén nemzetállamoknak joguk van az általuk választott bevándorlási politikát folytatni és érvényesíteni. Ezen "think tankeket" gyakran „restrikcionistának" vagy „bevándorlásellenesnek" nevezik.
Ám megközelítésüket pontosabb realistaként és kritikusként jellemezni. Ez azt jelenti, hogy az ideológiailag vezérelt, erőteljes humanitárius program által dominált megközelítés helyett
az INIR tagszervezetei visszatérnek a bevándorlás alapkérdéseihez, azaz politikai, társadalmi, gazdasági és biztonsági megfontolásokkal is foglalkoznak. Emellett a hálózat tagjai nemcsak a bevándorlók, hanem a fogadó országok és társadalmak szemszögéből is vizsgálják a jelenséget.
Az INIR tehát
egy új tudásközpont kíván lenni, mely a tagok tudásának, és a tapasztalatok megosztásának fórumaként szolgálná a bevándorlásról szóló, minél szélesebb körű társadalmi párbeszédet.
Működése során munkaértekezleteket és konferenciákat szervez. Félévente angol nyelvű, lektorált, nemzetközi tanácsadó bizottság által szakmailag felügyelt, bevándorlási tanulmányokkal foglalkozó folyóiratot ad ki, amely tudományos és szakpolitikai témájú tanulmányokat is tartalmaz majd.
Az INIR tagjai közös kutatásokat is terveznek különböző transznacionális, a bevándorlással összefüggő témákban. Ezek célja a migrációval kapcsolatos információk gyűjtése lesz egyes származási, tranzit- és célországokban. Az alapítók nyitottak a hálózat új tagokkal való bővítésére.