Olyan, hogy vétó, nincs, az Unió alapszerződése ezt a fogalmat nem ismeri – jelentette ki péntek reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor. A kormányfő a Kossuth rádióban elismerte, hogy korán van még filozófiai kérdések áttekintéséhez, de mégis beszélni kell erről. A miniszterelnök szerint csak olyan eset van, hogy egyes döntésekhez minden tagállam egyetértése szükséges. Ezek között lesz olyan, amelyeket Magyarország nem támogat, az egyik ilyen pedig Ukrajna uniós felvétele.
Ukrajna tagjelöltként való felvétele nem egyezik Magyarország nemzeti érdekével, ezért ezt a kérdést nem tűzzük napirendre
- erősítette meg a kormány álláspontját Orbán Viktor. A kormányfő szerint úgy lehet megóvni az Unió egységét, ha a megosztó kérdéseket nem is tűzik napirendre. A miniszterelnök elmondta, Ukrajna csatlakozása nincs előkészítve. A Bizottságnak meg kell értenie, hogy ez az ő hibája, akkor hozakodjon elő ezzel a kérdéssel, ha letárgyalta a tagállamokkal a kérdést.
Mi nem ellene vagyunk a döntéseknek, csak nem értünk egyet a többi tagállammal –
mondta Orbán Viktor a Charles Michelnek írt levelével kapcsolatban. – Ennek a nemzeti függetlenség szempontjából van jelentősége – tette hozzá.
Ha egyetértünk, van uniós álláspont, ha nem, akkor nincs. Nem szabad engedni, hogy belekényszerítsenek minket abba, hogy lelkiismeret-furdalásunk legyen azért, mert nem értünk valamiben egyet – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy nem tudjuk megmondani, mekkora a területe Ukrajnának, az ukrán mezőgazdaság beemeléséről sincsenek tanulmányok, és azt sem tudjuk, mekkora népességről van szó.
Az ukrán mezőgazdaság tönkretenné a magyar mezőgazdaságot, a magyar gazdák szerint
- jelezte a miniszterelnök, aki egyeztetett a gazdák képviselőivel is a kérdésben.
Arról sincs információ, mekkora pénzt kapna Ukrajna, honnan és kitől – hangsúlyozta a kormányfő. Amíg ezekre a kérdésekre nincs válasz, addig nem érdemes a csatlakozási tárgyalásokat megkezdeni.
Orbán Viktor elmondta, hogy ma az európai gazdaságok rossz állapotban vannak, sok helyen leálltak a beruházások.
Ezzel párhuzamosan szórja a pénzt az EU Ukrajnára. Azért küldünk pénzt és fegyvert Ukrajnába, hogy győzzön, de nem győz. Békére és tűzszünetre van szükség.
Ha akarunk Ukrajnának pénzt adni, akkor azt honnan adjuk - tette hozzá.
Azért kellene módosítani az Unió költségvetését, mert elfogyott a pénz, pedig csak a harmadik évében vagyunk a költségvetésnek.
A megoldás, hogy ne a közös költségvetésből finanszírozzák Ukrajnát - mondta a kormányfő.
Azzal, hogy bebújunk az Unió háta mögé Ukrajna finanszírozása kapcsán, az egy demokráciában elfogadhatatlan.
Orbán Viktor elmondta, harcolni fog Magyarország szuverenitása mellett, de a nemzeti konzultáció erőt ad a tárgyalások során.
Mindenki szánjon néhány percet a hazájára.
A kormányfő rámutatott arra is, hogy Magyarország körül mindig nagyobb birodalmak voltak. Mi azt a taktikát választottuk, hogy minden birodalom temetésén részt tudtunk venni. Mi itt vagyunk 1100 éve, és ez idő alatt megtanultuk, hogyan kell ezt a területet berendezni - tette hozzá.
Éppen ezért nincs szükségünk arra, hogy mások mondják meg, hogyan éljünk. A magyaroknak megvan a történelmi képessége arra, hogyan hozhat létre államot.
Persze vannak olyanok, akik szerint el kell fogadni valamelyik birodalom ajánlatát - mondta a kormányfő. Orbán Viktor közölte, volt egy Gyurcsány-korszak, amikor nyilvánvaló volt, hogy a döntések nem a magyar emberek érdekei mentén történtek.
Van egy kormány, aminek a döntéseit próbálják befolyásolni, de egy másik befolyásolási kísérlet, hogy az embereket próbálták befolyásolni, hogy ne nemzeti kormányt válasszanak.
Ennek volt az eszköze a guruló dollárok 2022-ben - mondta a kormányfő.
Egyértelmű és világos szabályok kellenek, hogy ne lehessen külföldről befolyásolni a magyar választói akaratot.
2023 volt a legveszélyesebb év: szankciók, inflációk, energiaválság - mondta Orbán Viktor. Idén azért dolgoztunk, ne legyen rosszabb, míg 2024 egy reményteljes esztendő. Azért fogunk dolgozni, hogy 2024 jobb legyen - mondta a kormányfő. A minimálbér emelése jó hír, és a nyugdíjakat is 6 százalékkal emeljük.
Az áremelkedést meghaladó béremelések lesznek 2024-ben.
A kormányfő nagy eredménynek nevezte, hogy a gazdasági élet szereplői döntöttek így, hogy béremelések legyenek.
Orbán Viktor biztatónak nevezte, hogy az otthonteremtési rendszert kibővítették. Megemelték a babaváró hitel összegét is - tette hozzá. A 40 év alattiak körében a saját otthonnal rendelkezők aránya elérte a 75 százalékot. A kormányfő ismertetése szerint a 13. havi nyugdíjat is ki tudják fizetni.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy az elmúlt 20-30 évben a nyugati világ része lett Magyarország. A magyar diplomácia erőfeszítéseinek a nagy része ezt szolgálta. Most gazdasági szempontú megközelítést kell alkalmazni, és a világ minden országával kereskedni kell, mert kicsi a piacunk - ismertette a kormányfő.
Tízmilliós ország, ha ennél jobban akar élni, akkor a termékeit az egész világban el kell adni, és ehhez kapcsolatban kell lenni.
Ebben a pillanatban a világ legjobban fejlődő része keleten van, és ennek mentén kell a döntéseket meghozni - tette hozzá. Próbálom kitágítani a gazdasági teret a magyar cégek előtt - zárta a kormányfő.