Az elmúlt napok változékony, néha viharos és esős időjárása után visszatért a nyár, nem is akárhogyan. Szinte kibírhatatlanul magas a hőmérséklet, és felhő sincs az égen. Emiatt a meteorológiai szolgálat ki is adott egy riasztást az ország nagy részére.
Másodfokú (narancs) figyelmeztetést adott ki Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Győr-Moson-Sopron vármegye területére, ugyanis ezekben a vármegyékben kifejezetten brutális lehet a hőség, a középhőmérséklet akár 27 fok is lehet.
Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye kivételével elsőfokú figyelmeztetés van érvényben, itt a napi középhőmérséklet 25 fok felett lehet. Ma késő estig biztosan nem fog esni az eső, de a délnyugati szél megerősödhet.
A napi csúcshőmérséklet a 37 fokot is elérheti.
Záporokkal, zivatarokkal indul a július első hete, és sokfelé lesz élénk, olykor erős a szél. A hőmérséklet visszaesik, szerdán már 30 Celsius-fok alatti csúcshőmérséklet várható, a keleti országrészben pedig tartósan borult maradhat az ég.
Majd ismét melegedés kezdődik, sok napsütés mellett a hét végére visszatér a kánikula.
Hétfőn az erőteljes gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhők mellett általában több órára kisüthet a nap. Számítani kell záporokra, zivatarokra. Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik az északnyugati, nyugati szél. Zivatarok környezetében viharos lökések is előfordulnak.
A legmagasabb nappali hőmérséklet 26-33 fok között várható, délkeleten lesz melegebb az idő.
Kedden a déli és a keleti tájak felett felhős, egyes körzetekben akár tartósabban borult maradhat az ég, míg másutt csökken a felhőzet, a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában sok napsütés valószínű.
A minimum-hőmérséklet 14-21 fok között alakul, majd délutánra 23-30 fok közé melegszik fel a levegő, a tartósabban felhős, borongós déli tájakon valószínű a hűvösebb idő.
Szerdán 20 fok alatt maradhat a csúcshőmérséklet, csütörtökön a délutáni órákban 24-29 fok várható.
Pénteken sok napsütés várható gomoly- és fátyolfelhőkkel, csapadék nem valószínű. A nyugati, északnyugati irányú szelet helyenként még élénk, erős lökések kísérhetik.
Hajnalban 11-20, délután 27-32 fok között alakul a hőmérséklet, és ismét melegszik az idő.
Szombaton a gomoly- és fátyolfelhők mellett sok napsütésre van kilátás, csapadék nem valószínű. A hajnali 13-21 fokról általában 29-35 fok közé emelkedik a hőmérséklet, és újra beköszönt a kánikula. Vasárnap erőteljesebbé váló gomolyfelhő-képződés mellett általában sok napsütés valószínű. A hajnali 16-24 fokról 31-37 fok közé emelkedik a hőmérséklet.
Az elviselhetetlen hőség miatt sokan döntöttek úgy, hogy kimennek a strandra. A HungaroMet a közösségi oldalán azonban felhívja a figyelmet az erős UV-sugárzásra.
Óvni kell a bőrünket a káros ultraibolya sugarak ellen, ezért nem ajánlott a napon lenni 11 és 15 óra között, amikor a legerősebb a sugárzás.
Ha otthon maradunk, akkor is érdemes vigyázni, mert a kánikula otthon is veszélyes tüneteket okozhat, főleg az emeletes társasházakban, panelokban. Korábban összegyűjtöttünk pár apró praktikát, amellyel könnyedén lehűtheti lakását!
A felforrósodott levegő miatt hőgutát kaphatunk, vagy akár hányinger, szédülés is kialakulhat.
Dr. Mangó Gabriella szerint ezt a hét tipp megkönnyíti a túlélést a hőségben:
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ azt javasolja, hogy a kánikulában igyunk több folyadékot, lehetőleg vizet. A kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők és a zsíros ételek fogyasztása kerülendő. Felhevült tettel ne ugorjunk vízbe, biciklitúrázáskor pedig a közterületi kutaknál mindenki bevizezheti magát. Mindenkitől azt kérik, hogy fokozottan figyeljen magára és egymásra is, a gyermekeket, házi kedvenceket senki se hagyja parkoló autóban, ha bárki autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívószámot.
A HungaroMet közlése szerint a figyelmeztetési kritériumot meghaladó UV-B sugárzásra a nyugat-dunántúli, a közép-dunántúli, a dél-dunántúli, a dél-alföldi, az észak-alföldi és az észak-magyarországi régió, valamint Pest és Budapest környékének egészén vagy nagy részén kell számítani.
Az UV index ezekben a régiókban meghaladhatja a 7-es értéket.
Fontos, hogy mindenki fokozottan védekezzen a napsugárzás által okozott leégés ellen. Amennyiben lehetséges napközben 11 és 15 óra között kerüljék a napozást. Vállat takaró póló, szalmakalap, illetve fényvédő krém használata mindenképpen javasolt. Normál bőrtípusnál már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír keletkezhet.