A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
6
Ezüstérem
7
Bronzérem
6

Ma van a nyári napforduló, ilyen rövid lesz az éjszaka

Vágólapra másolva!
Június 20-án, vagyis az év leghosszabb napján irányt vált a Nap. A nyári napfordulóig a Nap delelési helye az égbolton délről északra halad, utána fordítva, északról dél felé kezd mozogni, ez adja az év leghosszabb nappalát.
Vágólapra másolva!

Csütörtökön kezdődik a csillagászati nyár, egész pontosan 22 óra 50 perckor lesz a nyári napforduló. Ekkor „fordul” meg a Nap, amely a téli napforduló óta folyamatosan haladt észak felé. 

A csütörtöki irányváltás után pedig elindul dél felé, hogy féléves vándorlás után ismét megérkezzen a téli napforduló időpontjához.

A napforduló egy csillagászati kifejezés, amellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. Korábban június 24-én, Szent Iván éjjelén ünnepelték a legrövidebb éjszakát, de manapság a valódi napforduló már június 20–21-ére esik. Ennek oka a Föld forgástengelyének térbeli elmozdulása, amelynek következtében évente 24 percet tolódik a napállás maximumának időpontja – írja az Eumet.

Az Eumet érdekességként megjegyzi, hogy a legkorábbi napkelte már jóval ezt megelőzően bekövetkezik, majd 4–12 napig – attól függően, hogy az országon belül nyugatra vagy keletre esik a megfigyelési pont – szinte nem is változik.

A Nap az égbolton megtett látszólagos útján a legmagasabb ponton jár, ilyenkor a leghosszabb – Magyarországon közel 16 órás – a nappal, és ekkor legrövidebb az éjszaka. Ha az utóbbinak a napnyugtától napkeltéig tartó időszakot nevezzük,

akkor az éj valamivel több mint 8 óráig tart, sötétség azonban ennél lényegesen rövidebb ideig, nagyjából este háromnegyed 10 és hajnali háromnegyed 4 között van.

Június 21. után a Nap pályája ereszkedni kezd, a nappalok pedig rövidülnek, lassan, naponta néhány másodperccel, perccel.

Az alábbi videó a nyári napforduló idején az északi sarkkörtől északra készült. Ott nem a leghosszabb nappalt ünneplik, hanem a „soha véget nem érő” nappalt. Télen a déli sarkkör térségében figyelhető meg ugyanez a jelenség – írja az Eumet.

Hagyományok

Szent Iván napjának éjjelét mint a nyárközép éjszakáját is ehhez a csillagászati eseményhez kötötték, mára azonban Iván napját, azaz június 24-ét már négy nap választja el a napfordulótól, mert a Föld forgástengelye évről évre minimálisan elmozdul. Számos tűzzel kapcsolatos hagyomány és rituálé is fűződik a nyárközépi éjszakához, amelyekhez a termékenységet is párosították. A napfordulóval kapcsolatos hagyományokról a Világgazdaságon olvashat részletesebben. 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!