Orbán Viktor kormányfő ismerteti az árvízi védekezés részleteit.
Orbán Viktor kormányfő ismerteti az árvízi védekezés részleteit.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság friss térképén mutatjuk, hol, milyen árvízvédelmi készültség mellett dolgoznak a szakemberek. A kék színnel jelölt vízmérce-pontokon nincs szükség védekezésre. A zöld jelek I. fokú, a sárgák II. fokú készültséget jelölnek. A piros jelzésnél III. fokú, míg a bordónál rendkívüli a készültség szintje.
Az árvíz levonultával közegészségügyi feladatok következnek, ezekről keddtől Müller Cecília országos tisztifőorvos ad tájékoztatást - közölte hétfőn a miniszterelnök. Azt egyelőre nem tudni, hogy a covid-járvány idejéhez hasonlóan most is naponta áll-e kamerák elé az országos tisztifőorvos.
Hamarosan kezdődik az Árvízinfó
Kezdődik.
Orbán Viktor kormányfő arról beszélt, hogy az operatív törzs kedden még dolgozik. Mohácsnál lesz tetőzés - tette hozzá. Az operatív törzs szűkített formában dolgozik tovább. A héten várható csapadék, de az nem befolyásolja a tetőzést. A kormányfő beszámolt arról, hogy Baján járt. Az apadás gyors ütemben zajlik, és jöhetnek az egészségügyi szakemberek.
510 kilométeren védekeztek hétfőn - mondta a kormányfő. Orbán Viktor közölte, minden okunk megvan azt remélni, hogy az árhullám sehol nem csap majd át a gátrendszeren. 4458-an védekeztek hétfőn. Budapest felett nincs olyan helyszín, ahol kritikus védelem kellene.
Kedden rendezetten ki tudjuk kísérni Mohácsnál a vizet.
Kétmilliónyi homokzsákot használták fel, és 32 ezer köbméternyi homokot ebben az áradásban - mondta Orbán Viktor. Amit nem használtak fel a védekezés során, azt visszaviszik a raktárakba - tette hozzá. Ami zsák be lett építve, az hulladéknak minősül. Amely zsák érintkezett a vízzel, az veszélyes hulladéknak minősül majd - tette hozzá.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a vízügyesek szeptember 21 óta 5500 kilométert tettek meg gyalog. Ez a teljes magyar határvonal kétszerese - tette hozzá. 6,5 méterrel emelkedett meg a Duna a korábbi héthez képest. 141 centiméteres vízmagasságról közel 8 méterre nőtt a Duna. 1687 kilométert tett meg Orbán Viktor az árvízi védekezés során. Köszönetet mondott mindenkinek a kormányfő, aki részt vett a sikeres védekezésben.
Több helyen épülhet a jövőben mobilgát, de erről majd egy háromnapos kormányülésen döntenek majd - mondta kérdésre Orbán Viktor. Ezeket a következő év során meg tudjuk valósítani.
Az EU-s árvízsegély olyan, mint a kutya vacsorája - mondta egy másik kérdésre Orbán Viktor. Szokjunk hozzá, hogy csak magunkra számíthatunk - tette hozzá.
A folyón keresztbe épülő gátakat soha nem támogattuk. Magyarország az egyetlen olyan ország, ahol keresztben nincsen gát.
Mindez azt jelenti, hogy nem lehet szabályozni a folyó szintjét, de az élővilágban nem esett kár. Én mindig annak a híve vagyok, hogy ne építsünk keresztbe a Dunán gátat, legyünk nagyon büszkék arra, hogy a Duna medrét semmilyen emberi beavatkozás nem befolyásolja.
A szlovákokkal tárgyalunk a korábbi peres eljárásból kifolyólag, de nem építjük meg a vízerőműszakaszt a Dunán - tette hozzá.
A magyar állam mind a vízről, mind az áramról folyamatosan tárgyal, jó szándékú tárgyalás folyik, és könnyen lehet, hogy lesz megállapodás.
Orbán Viktor kérdésre elmondta, a szerbekkel folyamatos az együttműködés, ha a Dunán lefelé segítséget kell nyújtani, akkor arra készek vagyunk.
Számos közegészségügyi kihívás van az árvíz levonulása után, amire fel kellett készülni - mondta Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos szerint a legfőbb feladat, hogy a különféle szennyeződéseket a Duna ne tudja bemosni a medrébe.
A fertőzés veszélye akkor következne be, amikor az ár levonul. A takarítást, fertőtlenítést a települések között a Magyar Közút, míg a településeken az önkormányzatok végzik.
A fertőtlenítéshez szakmai segítséget nyújtunk - tette hozzá. Minden érintett település kapott tájékoztatást, és van egy 0-24 órás ügyelet. Mindenütt helyben kell eldönteni, hogy milyen beavatkozás kell.
Nem mindenütt és nem mindent kell fertőtleníteni.
Ha az adott útszakasz szennyvízzel is szennyeződött, akkor szükséges a fertőtlenítés - tette hozzá. Az ivóvízbázisok védelme a legfontosabb, 31 vízbázisra kell figyelni a Duna mentén.
Dömös-Pilismarót-Dobogókőt ellátó vízbázis esetén találtak szennyeződést, és ott csak forralás után iható az ivóvíz, míg a kisgyerekek palackozott vizet kaphatnak. Ezt addig fenntartják, amíg ez szükséges - mondta Müller Cecília. Dunabogdány-Visegrád térségében az algák elszaporodtak az ivóvízben, és ezért szennyeződés lehet a jövőben. Megelőző jelleggel ott is elrendelték az óvintézkedéseket. Müller Cecília felhívta a lakosság figyelmét, hogy mindig figyeljenek a víz minőségére, és jelezzék, ha eltérést látnak.
Ne pancsoljanak a gyerekek a víz levonulásával megmaradt vízfelületekben - mondta Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos közölte, a homokzsákok esetében a szennyvízzel érintkezett zsákokat meg kell semmisíteni, míg a homokot hulladéktakarásra lehet felhasználni. A levonuló ár után megmaradt falakon és a beltérben fertőtlenítés kell - mondta.
Láng István, az OVF főigazgatója közölte, hogy Mohácson ma várható tetőzés. A Lajta szükségtározónál van még szükség magas készültségi szintre - tette hozzá.
Hétfőn a Budapest feletti szakaszon megkezdődtek a visszabontások.
Láng István kérdésre elmondta, hogy Baján a Nagy Pandúr szigeten történt gátátvágás esetében az önkormányzat döntött. Ezek az ártéri elöntések benne vannak az önkormányzati protokollokban - tette hozzá.
Véget ért a tájékoztató.