A Boris ciklon jelentős gondokat okozott Európában. Ausztriában elöntötte a víz azokat a lakott területeket, amelyek alacsony részeken vannak. Hamarosan Magyarországon is megjelenik a ciklon hatása, a Duna-menti területek vannak a legnagyobb veszélyben. Az operatív törzs kezeli az árvízvédelmet – ismertette Pintér Sándor belügyminiszter hétfői sajtótájékoztatóján. Jelezte, hogy a törzsnek a szakmai hátterét az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) adja.
A fő cél, hogy a Duna emelkedése ne veszélyeztesse az állampolgárokat
– tette hozzá. Pintér Sándor arról is beszélt, hogy a büntetés-végrehajtási intézetekben lévők is készen állnak a védekezésre. Mindezek mellett a rendőrség is készenlétben áll. Természetes, hogy ilyenkor az egészségügynek is talpon kell lennie. Az Országos Mentőszolgálat mindenhol kiemelt szolgálatot végez. Az országos kórházi főigazgató biztosítja a kórházi kapacitásokat az érintett területeken. Mindezek az előkészületek lehetővé teszik, hogy medrében tartsuk a Dunát és mellékfolyóit. Ha ez nem lehetséges, akkor az ideiglenes tározók segítségével megvédik a településeket – ismertette.
Önkénteseket is várnak a védekezéshez - mondta a belügyminiszter. Pintér Sándor szerint az önkéntesek figyeljék, hol van szükség a munkájukra.
A felkészültségünk elérte a 100 százalékot.
A belügyminiszter irányítja a védekezést, és ezért a következő időszakban nem utazik külföldre.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatója arról beszélt, hogy a Duna és a Lajta vízgyűjtőjén nagyon komoly csapadék hullott le, éppen ezért a Lajtán rekordmagas víz lehet. Mosonmagyaróvárnál a védekezés miatt szükségtározót nyitnak majd a Lajtánál. A Dunán az árvíz a Szigetközben rekordközeli mértékű lehet - tette hozzá. Ettől lefelé csütörtökön-pénteken Komárom és Esztergom térségében lehet tetőzés, míg Budapesten szombaton és vasárnap.
Láng István elmondta, Budapest alatt az árvízvédelmi vonalak képesek lesznek mederben tartani a Dunát. Azon a részeken jövő héten lehet tetőzés. Góra Zoltán, az országos katasztrófavédelmi főigazgatóság altábornagya arról beszélt, hogy 28 településen biztosítottak összekötőket és anyagokat.
Végigkísérik az árhullám levonulását, és különféle technikai segítségeik vannak.
A katasztrófavédelem felkészült a feladatokra - tette hozzá.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium miniszterhelyettese arról beszélt, hogy a hatóságok jelentős segítséget nyújtanak a településeknek, és ezt személyesen is megtapasztalta a Dunakanyarban. Az önkormányzati védvonalakon az önkormányzatok, míg az állami védvonalakon az állam védekezik - tette hozzá.
Mire az árhullám megérkezik, addigra mindenki biztonságban érezhesse magát.
Teljesen egységes a kormányzati segítség a védekezés során minden településen - mondta kérdésre Rétvári Bence. Nagymaroson már hamarosan elkészül a mobilgát, és ez nagyban segíti a védekezést. Mindezek mellett arra is emlékeztetett, hogy 2013-hoz képest nagyon jelentős árvízvédelmi beruházások voltak.