Hétfőn már látható lesz a S.E.R.E.G. című sorozat. Miért egyedülálló ez a sorozat, és miben hoz újítást?
A történet több szálon fut, amely során nem csupán az egyenruhával és a katonai szolgálattal járó alapértékek és kötelezettségek, valamint a katonai hierarchiában való viselkedés jelenik meg, de azok a harcjárművek is, amelyek az elmúlt évek haderőfejlesztésének keretein belül kerültek a Magyar Honvédséghez. Magyarul: a nézők betekintést nyerhetnek ebbe a zárt világba.
Milyen eszközöket láthatnak a nézők?
A Magyar Honvédség új, modern haditechnikai eszközeit, így például Gidránt, Leopardot, drónokat. De, mit sem ér a technika ember nélkül, közel 150 katona is szerepet vállalt a sorozat készítésében.
Milyen történetet mesél el a S.E.R.E.G.?
Mindezek mellett a nézők megismerhetik a rohamlövészek életét, hogyan készülnek fel, és látják el nem mindennapi feladataikat, de azt is láthatják, hogy milyen eszközökkel és hogyan hajtanak végre műveleteket, És mindezt milyen gondolkodásmóddal teszik.
A családi szál egy katonacsalád életét mutatja be, hogy milyen nehézségekkel küzdenek a színfalak mögött. A sorozatban egy tartalékos alapkiképzést is végig követhetnek a nézők, így betekinthetnek abba, milyen az első lépcsőfok azok számára, akik civil munkájuk vagy felsőoktatási tanulmányaik mellett szeretnének csatlakozni a Magyar Honvédséghez.
Ön katonai szakértőként segítette a sorozat elkészítését. Meg tudna osztani velünk néhány izgalmas kulisszatitkot?
Jómagam már a forgatókönyv írásánál is jelen voltam egészen addig, amíg az utómunkálatok, vágások befejeződtek.
Számomra a legizgalmasabb forgatási helyszín a kőbányai alagútrendszer volt, ahol a színészek modern éjjellátó eszközöket használtak, hogy a sötétben is tájékozódni tudjanak, és a megadott feladatokat végre tudják hajtani.
Nagy kihívás volt ez nekem, hiszen a taktikai mozdulatokat át kellett adnom nekik. Ez egyébként a sorozatban egy visszaszerző művelet volt, amikor is a történet szerinti bajtársukat akarták kiszabadítani. A szűk alagútrendszerben a stáb számára is kihívás volt a forgatás, hogy elférjünk, és a jelenetek is hitelesek legyenek.
Ön mivel és hogyan segítette a sorozat elkészülését és a színészek felkészülését?
Katonai szakértőként segítettem a munkát az elejétől a végéig, amely egy rendkívül komplex feladat volt. Segítettem a forgatókönyvírást, a műveletek megtervezését, de közösen dolgoztunk a kommunikáción is. Olyan javaslatokat tettem, amitől az gondolom, hogy még hitelesebbé vált a történet. A motívumgyűjtés, a helyszínbejárások, a rendező felkészítése (aki elment azokra a helyekre, akikkel kapcsolatban forgatni fog) több hónapot vett igénybe, és ebben a fázisban zajlott a színészek felkészítése és többhetes kiképzése is.
Aki tartalékos katonát alakít, az a tartalékos alapkiképzést végezte el, míg a rohamlövészeket alakító színészeknek extrém nehéz kiképzésen kellett átesniük. Mindannyian komoly fizikai követelményekkel néztek szembe, nem volt egyszerű dolguk.
A sorozatban milyen értékek jelennek meg? Mi a legfőbb üzenet a nézők felé?
A bajtársiasság és a hazaszeretet különböző szinteken és karakterekben jelenik meg a sorozatban, mint ahogyan már említettem is, annak révén, hogy több cselekményszál fut egyszerre. A tartalékos szál azt mutatja be, hogy kik jelentkeznek tartalékos szolgálatra, milyen indíttatásból, milyen életúttal a hátuk mögött – azt gondolom, hogy sikerült bemutatnunk ennek a sokszínűségét, és hogy mennyi különböző ember mennyire fontos tudást hoz a honvédségbe. Itt azt látjuk valójában, hogy hogyan és minek révén születik meg a szereplőkben a bajtársiasság és a hazaszeretet érzése, és mit jelent ez számukra.
A családi szálban is megjelenik ez a két érték, hiszen a főszereplő, akit Csórics Balázs alakít, felesége ellenzi, hogy visszamenjen Irakba, majd társként támogatja a férjét, és megérti a motivációját.
A rohamlövészek a letelt szolgálati idő után egy összeszokott csapatot, bajtársias közösséget alkotnak, senkit nem hagynak hátra, és akkor is megpróbálják kihozni a társukat, amikor az ellenség nagy erőkkel sorakozik fel előttük.
Kinek ajánlaná a sorozatot, illetve mit várnak tőle, milyen visszhangja lehet majd?
Azt gondolom, hogy minden korosztály meg tudja találni benne a neki szóló üzenetet. A hazaszeretet és bajtársiasság megjelenhet úgy például, hogyha valaki nem akarja otthagyni civil munkahelyét, tartalékos katonaként még szolgálhatja a hazáját. Aki hős szeretne lenni, az pedig láthatja, hogy a tapasztaltak milyen feladatokat látnak el nap mint nap.
A legnagyobb siker természetesen az lenne, ha egyrészt sikerülne közelebb hozni az emberekhez a Magyar Honvédséget, ezáltal pedig minél többen választanák a katonai hivatást – akár aktív, akár tartalékos szolgálatként.
Ha már hősök: szüksége van az embereknek mindennapi hősökre? Kérdezem ezt azért is, mert a Kabul művelet című film is készül, és annak a történetnek is komoly üzenete lesz, hiszen valódi történetet mesél el. Tehát fontos lehet, hogy ne csak amerikai sztárszínészek jelenjenek meg hősként a filmvásznon, hanem igazi magyar hősök, akik az életüket kockáztatták egy művelet során?
A Kabul művelet készítésében is katonai szakértőként vettem részt, és ez külön megtiszteltetés számomra, hiszen fantasztikus dolog, hogy ezt a magyar hőstettet elmesélhetjük az embereknek.
Ez a film is alátámasztja, hogy szükségünk van hősökre, akikre fel tudunk nézni. Ez a művelet adott számunkra igazi hősöket, akik neveit ugyan – saját védelmük érdekében – nem árulhatjuk el, de ők a mi hőseink, és a fiktív karaktereken keresztül sikerül bemutatni a nézőknek ezt a magyar hőstettet, hogy mit hajtottak végre, mert az valóban szenzációs volt.
540 embert kimenekítettek, köztük 180 gyermeket Afganisztánból, és 20 óra felkészülési idejük volt erre, majd a művelet sokkal hosszabb ideig tartott, mint amire számítottak. Itt is elég komoly felkészítést kaptak a színészek. A 2021-es kabuli katonai mentőakcióról szóló filmalkotás, amelyet 2025 második felében láthat majd a közönség, „formába önti a magyar katonák példamutatását”.
Egy military-show is készül a TV2-re. Az mikorra várható, és miért van ennek jelentősége? Ezek motiválhatják az embereket, hogy csatlakozzanak a honvédséghez?
A Kiképzés 2025 elején érkezik a TV2-re, négy bajtársammal, a Magyar Honvédség hivatásos katonáival főszerepben, hiszen ők lesznek a kiképzők.
Ezek a produkciók reményeim szerint mind megtalálják a közönségüket, és közelebb hozzák a Magyar Honvédséget a nézőkhöz, úgy, hogy a haderő különböző feladatait más-más szituációban mutatjuk meg. Az elmúlt évek kommunikációjával is azt erősítettük, hogy az emberek megismerhessék mit is csinál egy magyar katona, és mit jelent egy kiképzés, milyen formában lehet a honvédséghez csatlakozni. Ezzel nemcsak adtunk egy képet magunkról, hanem választási lehetőséget is kínálunk, ha szeretnének közénk tartozni. Úgy gondolom, hogy a honvédség keretein belül mindenki megtalálhatja a számítását, akár a szerződéses, akár a tartalékos állomány tagjaként.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK
A S.E.R.E.G. november 11-től november 15-ig látható minden este a Séfek séfe után. Pénteken dupla epizóddal zár a sorozat a TV2-n. Hat epizódot láthatnak a nézők.
Miről szól a történet?
Győrbíró Zsolt alezredes egy új NATO-misszióban próbál helyrehozni egy régi hibát, miközben apaként és férjként is igyekszik helytállni. Helyzetét nem könnyíti meg régi csapattársa, Horváth Tibor ezredes, aki minden erejével – ha kell, akár megkérdőjelezhető eszközökkel is – arra játszik, hogy Zsoltot alkalmatlannak nyilvánítsák a misszió vezetésére. Az ifjabb Győrbíró, a renitens orvostanhallgató Marci életét is megváltoztatja az alapkiképzés, ahová robbanékony apja küldi. A nem várt kaland azonban új embert farag a fiúból, akire nem csak egy új hivatás, hanem a szerelem is rátalál. Vajon hogyan áll össze a missziós csapat, kinek sikerül kijutni Irakba, mi történt a csapattársukkal a múltban, és sikerrel jár-e a misszióban a S.E.R.E.G. különleges katonai egysége?