Az Origo már többször is beszámolt a 2021-ben kirobbant óbudai korrupciós botrányról, ami végül szerdán a gyurcsányista Kiss László III. kerületi polgármester őrizetbe vételéhez vezetett. Kiss őrizetbe vételét megelőzően nem sokkal Czeglédy Gergőt, Óbuda MSZP-s alpolgármesterét letartóztatták a hatóságok júniusban az üggyel összefüggésben.
A kerület életét felforgató vezető ügy hátteréről először 2021-ben a rejtélyes Anonymus osztott meg exkluzív információkat. Akkor az álarcos videóiban beszélt többek között a III. kerületet is érintő baloldali korrupciós botrányról. Az álarcos egyik bejelentkezésekor közzétett rejtett kamerás felvételen az volt látható, hogy a baloldal egyik fontos háttérembere, P. Gábor egy ismeretlen személlyel az autóban ülve több millió forint kenőpénzzel számol el. A férfi 2020-ig a Vagyongazdálkodási és Városüzemeltetési Iroda vezetője volt a kispesti önkormányzatnál.
A férfi közismerten az MSZP-s Gajda Péter kabinetfőnöke és bizalmasa volt hosszú éveken keresztül. Mindenki úgy hivatkozott P. Gáborra, mint aki mindent el tud intézni a kispesti önkormányzatnál.
2020-tól a Kiss László által vezetett kerületben kezdett tevékenységet folytatni. A kerületben a helyi újság kiadásának feladatait vette át cégével.
Az akkor közzétett felvételen látható, amint gondosan elszámolnak, majd az összegeket papírzacskóba helyezték. Anonymus tájékoztatása szerint a felvételen látható összegek a III. kerületi önkormányzat megbízásaiból visszaosztott pénzről van szó.
A korrupciós botrányban érintett első gyanúsítottakat hosszú nyomozást megelőzően március elején fogták el. A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) márciusban elfogta P. Gábort is, aki az ügy kulcsfigurája. A gyanú szerint P. Gábor a kft.-jén keresztül szolgáltatások nyújtására, illetve eszközbeszerzésekre fiktív szerződéseket kötött a Budapest Főváros III. Kerület – Óbuda-Békásmegyer Önkormányzattal, illetve az egyik gyanúsított társa által kijelölt két gazdasági társasággal.
Mint kiderült, a fiktív szerződések ellenértékeként beérkezett pénzösszegeket készpénzben felvették. A cégek a színlelt szerződésekben írt szolgáltatást a valóságban nem teljesítették, azzal kapcsolatban nem végeztek semmilyen tevékenységet, az már a szerződések megkötésekor sem állt a felek szándékában.
A százmilliós nagyságú korrupciós botrányban az összegek egy jelentős része feltételezhetően Czeglédy Gergőhöz került. Czeglédy, aki a korrupt Hagyó Miklós bizalmasa volt, legalább százmillió forintnyi kenőpénzt fogadott el annak érdekében, hogy biztosítsa egy reklámcég plakátjainak elhelyezését a kerületben. Czeglédynek a hivatali helyzetét felhasználva közben kellet járnia a reklámberendezések fennmaradásához, további reklámcélú használatához illetve hasznosításához szükséges engedélyek és hozzájárulás megadása érdekében. Az ügyészség minősített vesztegetéssel gyanúsította meg Hagyó-árvát.
Fontos kiemelni, hogy Kiss Lászlóról az ügy egyik szereplője azt vallotta, hogy fiktív szerződések alapján felvett pénzösszegekből a polgármesternek is adni kellett.
Az alpolgármester tevékenysége már korábban is gyanút keltett. Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP főpolgármester-jelöltje ismertette a legutóbbi önkormányzati választások során, hogy 2019 óta Czeglédy 183 millió forinttal növelte értékpapírvagyonát, és 5 új ingatlant is vásárolt. Mindezek mellett Czeglédy milliárdos vagyonnal rendelkezik.
A Magyar Nemzet információi szerint
az alpolgármesterhez úgy jutottak el a nyomozó ügyészek, hogy a gyanúsítottak közül valaki megszólalt, és terhelő vallomást tett Czeglédy Gergőre. Mindez nem lenne meglepő, hiszen a nyomozás során bármikor alkut köthetnek a gyanúsítottak kisebb büntetés kiszabása vagy a teljes felelősségre vonástól való mentesülés reményében.
Úgy tudja a lap, hogy az érintettek körében az alpolgármester elfogása után azonnal elterjedt, hogy a még márciusban letartóztatott személyek közül szólalhatott meg valaki a szabadulás reményében.
A Központi Nyomozó Főügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő nyomozásában szerdán összehangolt akciót hajtott végre az úgynevezett óbudai korrupciós ügyben több helyszínen, köztük Óbuda-Békásmegyer Önkormányzatánál. Ennek során a hatóságok őrizetbe vették Gyurcsány bizalmasát, Kiss Lászlót.
Ezt közösségi oldalán Gyurcsány Ferenc is megerősítette.
A baloldal vezetője közösségi oldalán nyilvánvaló politikai provokációnak és aljasságnak nevezte az őrizetbevételt, majd közölte,
jelen esetben a kényszerintézkedés valójában arra szolgál, hogy megtörje, megfélemlítse, megalázza a gyanúsítottat.
Arról, hogy kicsoda Kiss László, a részletes portrénkban olvashat többet a linkre kattintva.
A korábbi nyomozati cselekményeket folytatva a Központi Nyomozó Főügyészség jelenleg ismét házkutatást tart Óbuda-Békásmegyer önkormányzatánál. Négy nyomozó tartózkodik a hivatal épületében, akikkel mindenben együttműködünk, a kért szkennelt iratokat hiánytalanul átadjuk – írta a Magyar Nemzet kérdéseire válaszul küldött közleményében az óbudai önkormányzat.
Hozzátették,
a kora reggeli órákban Kiss László polgármesternél is házkutatás volt, ezzel kapcsolatban további információ nem áll rendelkezésünkre.
A polgármesteri hivatal közölte, a mostani nyomozati cselekmények a márciusban, az önkormányzati választási kampányban zajlott kutatások folytatásai, amelyek egy 2022-es, az akkori országgyűlési kampányban indított ügyhöz kötődtek.
Ismét megerősítjük, hogy az önkormányzat valamennyi szerződése szabályos és valós teljesítésen alapul, ami kizárja a jogszerűtlenséget vagy a fiktivitást
– írták. Ezt követően a közlemény vádaskodással, tereléssel és a jobboldali sajtótermékek ócsárolásával folytatódott. A közleményeben ugyanis nehezményezték, hogy az ügyészségi nyomozást a kezdetektől a kormánypárthoz kötődő sajtó jólértesültsége jellemezte.
Mindeközben kiderült, sztárügyvéd védi Kiss László polgármestert. A 24.hu oldalnak Zamecsnik Péter ügyvéd is megerősítette, hogy őrizetbe vették Kiss László óbudai polgármestert Zamecsnik Péter korábban Gyurcsány Ferencet is védte.
Szeptemberig börtönben marad az óbudai korrupciós botrány kulcsfigurája, a baloldal fontos háttérembere, P. Gábor. A III. kerületi kenőpénzes ügynek eddig tizenhat gyanúsítottja van.