A munkajogi rendelkezések értelmében a leltárhiányért a munkavállaló főszabályként vétkességre tekintet nélkül felel a következő feltételek együttes teljesülése esetén – fejtette ki dr. Orbán Zita.
Így felel abban az esetben, ha a munkáltató és a munkavállaló az érintett leltáridőszakra vonatkozóan leltárfelelősségi megállapodást kötött, továbbá a leltárkészlet szabályszerűen átadásra és átvételre került, illetve a leltárhiányt a leltározási rend szerint lebonyolított, a teljes leltárkészletet érintő leltárfelvétel alapján rögzítették. A felelősség további feltétele, hogy a munkavállaló legalább a leltáridőszak felében az adott munkahelyen végezzen munkát.
Amennyiben a leltárkészletet leltárhiányért nem felelős munkavállaló is kezeli, a felelősség megállapításának többletfeltétele, hogy a leltárhiányért felelős munkavállaló a leltárhiányért nem felelős munkavállaló adott munkakörben, vagy munkahelyen történő foglalkoztatásához írásban hozzájáruljon.
Formai és tartalmi feltételek
Melyek a leltárfelelősségi megállapodás érvényességi feltételei? A Kovács Réti Szegheő Ügyvédi Iroda szakértője rámutatott: formai feltétel, hogy a leltárfelelősségi megállapodás érvényességi feltétele annak írásba foglalása, szóban ilyen megállapodás érvényesen nem köthető.
Tartalmi feltétel, hogy a megállapodásban a feleknek – egyebek mellett – pontosan meg kell határozniuk a leltárkészlet azon körét, amelyért a munkavállaló felelősséggel tartozik, továbbá a munkáltató írásban tájékoztatni köteles a munkavállalót a forgalmazási veszteséggel kapcsolatos munkáltatói megállapításokról.
Így például egyebek mellett arról, hogy az mely anyagokra, árukra számolható el és milyen mértékben. Ezen túlmenően a leltárkészlet átadásával és az eljárási renddel kapcsolatos szabályokról is részletesen tájékoztatni kell a munkavállalót.
Amennyiben a leltárkészletet több munkavállaló is kezeli, úgy csoportos leltárfelelősségi megállapodás is köthető, amelyet célszerű egy dokumentumba foglalni, és minden felelős munkavállalóval aláíratni, amennyiben ugyanis csupán egy munkavállaló (például a csoport vezetője) írja alá, úgy csak ő felel a leltárhiányért.
A megállapodás megszüntetése
Hogyan szüntethető meg a leltárfelelősségi megállapodás? A megállapodás automatikusan megszűnik, ha a munkavállaló munkaköre megváltozása folytán a leltárkészletet már nem kezeli – emelte ki dr. Orbán Zita.
Leltározásnál a munkavállaló – illetve képviselője – jelenlétét lehetővé kell tenni, továbbá a munkavállalóval a leltárelszámolást és annak eredményét ismertetni kell.
Meddig terjed a munkavállaló anyagi felelőssége leltárhiány esetén? Amennyiben a munkavállaló a leltárkészletet kizárólag önállóan kezeli, úgy főszabályként a leltárhiány teljes összegéért felel, míg e felelősség legfeljebb hat havi távolléti díj összegéig terjed, amennyiben a leltárkészletet leltárhiányért nem felelős munkavállaló is kezeli.
Csoportos leltárfelelősségi megállapodás esetén a kártérítés mértéke nem haladhatja meg a megállapodásban részt vevő munkavállalók távolléti díjának hat havi együttes összegét. Egyetemleges felelősség megállapításának azonban nincs helye.
A Kovács Réti Szegheő Ügyvédi Iroda szakértője szerint fontos, hogy a munkáltató a leltárhiánnyal kapcsolatos kártérítési igényét főszabályként a leltárfelvétel befejezését követő hatvan napos jogvesztő határidő alatt érvényesítheti.