2016 politikai változásai és az ennek nyomán bekövetkező gazdasági bizonytalanságok jelentős hatással voltak a vevői és eladói hozzáállásra is a vállalatfelvásárlások és fúziók piacán. Az európai M&A piacot elemző tanulmányunk egyik fő meglátása, hogy a vevők egyre óvatosabbak, ezért egyre nagyobb fennmaradó kockázat hárul az eladókra, amely egy 2010 óta fennálló trend megfordulását jelezheti.
Óvatosabb vevői magatartás 2017-ben
Várhatóan az óvatosabb vevői magatartás 2017-ben is jellemző lesz, leginkább az európai geopolitikai környezetben bekövetkező változások (úgymint a német, francia, vagy a hollandiai választások), és az ennek következtében fellépő bizonytalan üzleti környezet miatt.
Ugyanakkor a vonzó felvásárlási és fúziós lehetőségek továbbra is több stratégiai és magánbefektetőt vonzhatnak a térségbe, leginkább Ázsiából. Az észak-amerikai befektetők aktivitása azonban vélhetően idén leginkább Észak-Amerikában koncentrálódhat, az új adminisztráció által létrehozott protekcionista intézkedések és a kedvezőbb adókörnyezet miatt.
2016 további jellegzetessége az earn-out-ok népszerűségének növekedése volt (azaz az olyan kockázatmegosztó konstrukcióké, ahol a vevő a vételár egy részét a céltársaság jövőbeli teljesítményétől függően fizeti ki).
Kelet-Közép-Európa és a tanulságok
Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy ez a trend Kelet-Közép-Európára kevésbé volt jellemző, mint Európa többi részére, köszönhetően annak, hogy ez a kockázatmegosztó mechanizmus leginkább az innovációs szektorokban elterjedt, és kevésbé az olyan eszköz-alapú szektorokban, mint amilyen az ingatlan és építőipar – hangsúlyozta dr. Kircsi Anikó.
Utóbbiak pedig 2016 legaktívabb szektorai voltak M&A szempontból a kelet-közép-európai régióban: összesen 357 ügyet jegyeztek 17,8 milliárd euró értékben.
Ez Magyarországon sem volt másképp: a legjelentősebb tranzakciók az ingatlan-, gyártási- és bankszektorban történtek, a vevőket jellemzően hazai és regionális befektetők alkották.
Előrejelzéseink szerint 2017-ben továbbra is ugyanezen szektorokban várható nagyobb aktivitás.
Összességében, 2016 az ügyletek értékének csökkenését hozta magával Európában, az ügyletek száma azonban változatlan maradt - ez hasonló a 2014-ben mértekhez képest, ugyanakkor elmarad a 2015-ös értékektől.
Mindennek ellenére tavaly Európában így is több ügyletet jegyeztek, mint bárhol máshol a világon, beleértve Észak-Amerikát is – hangsúlyozta végezetül dr. Kircsi Anikó, a budapesti iroda, a CMS Cameron McKenna LLP Ügyvédi Iroda társasági jogi és M&A csoportjának vezetője.