Kolláth Zoltán válaszol a fel nem tett kérdésekre

Vágólapra másolva!
 
Vágólapra másolva!

Kepler milyen számításokat, összefüggéseket használt fel zeneműve megalkotásához? Vagy pusztán esztétikai szempontokat vett figyelembe? (tannerziuta@yahoo.co.uk)
- A bolygók hangsorait közvetlenül a bolygók mozgásából származtatta le. Egyrészt a bolygópárok relatív mozgásaiból határozott meg hangközöket. Ez adja meg az egyes bolygókhoz kapcsolódó hangfekvést. Mivel a bolygómozgások arányai közel esnek egész számok arányaihoz, a klasszikus zenei hangközöknek megfelelően helyezte el a bolygókat. Az egyes bolygók belső zenei arányai, a hozzájuk rendelt hangsorok már a bolygók ellipszispályán való mozgásának a következményei. Kepler II. törvényének megfelelően a bolygók mozgási sebessége változik. Azoknak a bolygóknak, amelyek elnyúltabb pályán keringenek a Nap körül, szélesebb tartományban változik a sebessége. A hangsorok hangterjedelme ezt tükrözi - pl. a Merkúr lényegesen elnyúltabb pályán kering, mint a Föld.

Mi okozza a csillagok hangjait? Hogyan határozzák meg, hogy milyen a csillagok hangja? Hogyan "veszik fel" ezeket a hangokat? Mikor jöttek rá, hogy a csillagoknak milyen a hangja? Mire jó, hogy ismerjük a csillagok hangját, mire tudjuk ezeket az ismereteket (ill. felvételeket) felhasználni? Változik-e a csillagok hangja, és ha igen, milyen időközönként? Mi okozza a változást? Minden csillagnak van hangja vagy csak a csillagoknak van hangja? (A. Sámuel)
- A Mindentudás Egyeteme honlapján megtalálható az előadás részletes szövege, ami a kérdések jelentős részére választ ad. A pulzáló, tehát rezgéseket végző változócsillagok elmélete közel 100 éve alakult ki, tehát már viszonylag régóta ismeretes, hogy akusztikusak, azaz hanghullámokhoz kapcsolódnak ezek a változások. A csillagok rezgéseinek hallhatóvá tételével többen is próbálkoztak az elmúlt évtizedekben, pontosan nem jelölhető kis egy ilyen időpont. A csillagok hangja nagyon lassan változik, a hangmagasság lassan eltolódik a csillagok fejlődése miatt. Tipikusan néhány milliomodnyi relatív változások figyelhetők meg száz év leforgása alatt a csillagok fejlődése miatt, de vannak ettől eltérő sebességű "elhangolódások" is. Több csillag esetén figyelték már meg, hogy viszonylag rövid idő (pár év vagy évtized) alatt jelentős mértékben megváltozott a csillag rezgésének energiája, azaz "hangereje". Az ilyen változások mögött is többnyire a csillagfejlődést találjuk okként. Minden csillagnak van valamekkora rezgése, de a "jól hallhatóak", azaz fényüket nagyobb amplitúdóval változtatók kisebbségben vannak.

Vajon a keleti filozófiákban meghatározott AUM rezgés a csillagászat szempontjából alaprezgésnek tekinthető? Van-e kapcsolat a kettő között? (Megyeri László)
- Több kultúrkör használ kitartott, mély hangokat, akár hangszerek, akár énekhang segítségével, hogy elmélyedjen saját filozófiájának vagy hitének megfelelően. Az ilyen hangoknak feltétlenül megvan a pszichológiai hatása, mint ahogy a tenger morajlásának vagy a madárhangnak is nyugtató hatása lehet. Ilyen jelenségnek tekintve, véleményem szerint csak a saját elménk része, terméke az AUM rezgés. Így nem látok kapcsolatot közte és a csillagok hangjai között. Ráadásul a csillagok hangja sokkal mélyebben szól, mint a hallható tartomány, ami megint csak kizárja a kapcsolatot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!