A szumátrai orrszarvú (Dicerorhinus sumatrensis) súlyosan veszélyeztetett állatfaj, mára mindössze nagyjából száz példány él az egész világon belőle. Kutatók most hivatalosan is kbeelentették, hogy Malajziában valószínűleg már egyetlen egyed sem található meg vadon, hiszen
az országban 2007 óta nem jelentették, hogy láttak volna akár egyetlen példányt is a szabadban.
A Koppenhágai Egyetem kutatói most azt vizsgálták, hogy milyen azonnali intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a faj megmeneküljön a végleges kihalástól – véleményük szerint egységes, országhatárokon átívelő stratégiát kell meghatározni a védelmükre. Ez az intézkedéseken túl egységes vizsgálatokat, valamint egységes megfigyelési szisztémát is jelent.
Indonéziában kevesebb, mint száz példány él, ezen kívül összesen kilenc egyed található fogságban Malajziában, Indonéziában és az Egyesült Államokban.
„Fontos, hogy ezeket az állatokat egy metapopulációként kezeljük, ami egységes projektet jelent az országhatárokon belül és kívül is annak érdekében, hogy maximalizálhassuk a születési rátát” – írta le sajtóközleményében Rasmus Gren Havmøller, az egyetem egyik kutatója.
Havmøller és kollégái az Oryx -The International Journal of Conservation tudományos folyóiratban publikálták kutatási eredményeiket, amelyek végkövetkeztetése, hogy
az elmúlt évtizedek természetvédelmi próbálkozásai hatástalannak bizonyultak a szumátrai orrszarvúval kapcsolatban.
A populáció minden évtizedben a megelőző felére redukálódott, egészen az 1990-es évek elejéig.
Havmøller szerint intenzív irányítási zónák létrehozása lehet a megoldás a populáció megmentésére. Bár a tervet már 2013-ban benyújtották, egyelőre még semmi sem valósult meg belőle. A projekt fő célja, hogy a mértéktelen orvvadászatot visszaszorítsa, ez jelenti ugyanis a legnagyobb fenyegetést a szumátrai orrszarvúra. Ezek a zónák arra is jók lehetnek, hogy minél több példányt tereljenek egy helyre, így növelve az utódnemzési lehetőségeiket.