Eredetileg az észak-olaszországi Monzában rendezték volna azt a két rockzenei fesztivált (az A day at the border és a Gods of metal címűt), amelynek keretében fellépett volna a helyi stadionban Marilyn Manson is. Csakhogy a balközép többségű városi önkormányzat nem akart ujjat húzni sem a jobbközép erőkkel, sem pedig a helyi katolikus egyházzal, amely hevesen tiltakozott a szerinte "sátánista" üzenetet hordozó, az erőszaknak kultuszt teremtő, a gonoszságot magasztaló és a pápát gyalázó "antikrisztus" jelenléte ellen.
A szervezők emiatt Milánó önkormányzatánál kopogtattak, abban a reményben, hogy - bár ott jobbközép önkormányzat működik - talán "felvilágosultabb" módon állnak a dologhoz. Csakhogy a milánói városházán is felbolydulást okozott az ügy. Sokan szorgalmazták a koncert betiltását. Mansonnal kapcsolatban kormánypárti és ellenzéki politikusok egyaránt kedvezőtlenül nyilatkoztak, általános volt a vélemény, hogy a rockénekes nincs jó hatással a mai fiatalságra.
A balközép ellenzék legnagyobb erejét képviselő baloldali demokraták soraiból azonban felhívták a figyelmet: korunkban nem lehet politikai úton cenzúrázni a kulturális rendezvényeket. A koncert szervezői azzal érveltek: nem lehet betiltani Manson fellépését, ha engedélyezik ugyanakkor lemezeinek, CD-jeinek tömeges árusítását, s még a képernyőn is feltűnhet, a róla szóló anyagok pedig szabadon forgalmazhatóak.
A dolognak a végén nagyobb volt a füstje, mint a lángja, mert a legutóbbi milánói önkormányzati ülésen egyetlen képviselő sem mert előállni a betiltás javaslatával. Addigra azonban a tervezett rendezvény már valóban politikai üggyé dagadt. Annyira, hogy a Kommunista Újjáalapítás Pártja (PRC) éppen Manson koncertjét nyilvánította a felszabadulás évfordulója ünnepségsorozatának első rendezvényévé. Augusto Rocchi, a párt megyei főtitkára egyik nyilatkozatában leszögezte: nem arról van szó, hogy a párt azonosulna Manson kulturális üzenetével, hanem arról, hogy így kívánt tiltakozni a politika cenzori hajlamai ellen.