Forradalom! DJ Shadow torrentezésre buzdít!

DJ Shadow stúdiója a kilencvenes években
Vágólapra másolva!
A zenészt nem megkárosítjuk, ha ingyen letöltjük korai számait, hanem még pénzt is kap ezért. A korai számok amúgy olyanok, mint amilyennek a korai számoknak lenniük kell.
Vágólapra másolva!

DJ Shadow korai korszakából szedett elő felvételeket a Total Breakdown: Hidden Transmissions from the Mpc Era, 1992-1996 című gyűjteményéhez, azzal a bölcs, már-már coelhói mélységű jeligével, hogy "Fontos néha visszanézni oda, ahonnan jöttél, hogy eldönthesd, merre mész tovább." A zenéket, fotókat és videókat tartalmazó csomagot a honlapon lehet előrendelni, viszont van belőle egy ingyenes ízelítő - mégpedig trükkös, sőt, forradalmi formában. A három számot, egy videót és képeket tartalmazó fájlt a uTorrent honlapjáról lehet leszedni (kell hozzá egy torrent-kliens) - és választhatunk, hogy akarjuk-e telepíteni a RealPlayer új médialejátszó programját. Ez szintén ingyen van számunkra, viszont ha kérjük, akkor a BitTorrent cég és DJ Shadow kap valamennyi pénzt (az nem nyilvános, hogy mennyit) - hiszen tulajdonképpen a szoftvert reklámozták.

A torrent ugyebár alapvetően egy technológia, amiről ugyan a legtöbbeknek a kalózkodás jut eszébe, de nemcsak elvben lehet teljesen legális letöltésekre is használni, hanem ez a valóságban is előfordul. Bár az Ingyenzene rovatban szereplő, legálisan letölthető zenék általában más platformokat használnak, például a nagyon nagy fájlokat (mondjuk remixelésre felkínált számok jó minőségű sávjait) szokás így terjeszteni; illetve volt már arra példa, hogy kifejezetten a BitTorrentet célozta meg egy sikeres kampány. Azonban ez az első eset, hogy a BitTorrent cég és a zenész megpróbál közvetlenül pénzt csinálni a felhasználó számára ingyenes torrentezésből (a népszerűsítés nyilván közvetve eddig is hozott pénzt, jó esetben, mondjuk több koncertfellépéssel, magasabb gázsival). Állítólag a közeljövőben további kísérletekre is számíthatunk.

Forrás: DJ Shadow
Forrás: DJ Shadow

És nemcsak a BitTorrent számára forradalom ez, de DJ Shadow számára is komoly pálfordulás - ő ugyanis korábban, például a nekünk adott interjújában beszélt arról, hogy nemcsak az zavarja, ha a pénzért kapható zenéket kalózkodja le valaki, hanem a legális ingyenes letöltéseknek is "felemás üzenete" van szerinte: "Én inkább azt az üzenetet szeretném közvetíteni, hogy: 'Nézd, nagyon sokat dolgoztam ezen, büszke vagyok rá, sokat jelent számomra.' Nem igazán tetszik ezek után, hogy 'oké, töltsd le, tessék.'" De lám, most mégis ezt mondta. (Egyébként egy korábbi interjúban azt is mondta, hogy nehéz erről beszélnie egy zenésznek, mert mindig azt kockáztatja, hogy "Metallicának fog tűnni" - a metálzenekar reputációja ugyebár nagyon megszenvedte, hogy összekötötték a nevüket az első, letöltők elleni perekkel.)

Ami magát a zenét illeti: az itt hallható, összesen tíz percnyi három szám elég nyers, kiforratlan megszólalású, de azért hallani rajta, hogy miből lett a cserebogár (amiből aztán idővel az a rettenet lett sajna, ami a legutóbbi lemezen hallható). Az érzelmes, néha tényleg a giccsel kacérkodó, de pont ezért hatásos hangminták; de még a ritmusok, a basszusok, mi több, a dobhangzások is az Endtroducingot előlegzik meg, noha azért annak telítettségét és persze zsenialitását nem közelítik meg. Van egy kedvesen bénácska, háromperces videó 1995-ből, valamint képek a milliónyi lemezzel telepakolt stúdióról. Ha valaki nem ismeri az első két, klasszikus lemezt, akkor azokat szerezze be, de azonnal; a Total Breakdown eléggé nyilvánvalóan az elkötelezett rajongóknak szól, nekik viszont nagyon is érdekes lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!