Hollywood krémje 1927-ben alapította meg a Filmművészeti- és Filmtudományi Akadémiát. A filmesek egy előkelő Los Angeles-i hotel báltermében ültek össze, hogy kitűzzék az új szervezet fő céljait.
Ezen az estén merült fel egy olyan díj ötlete, amelyet évenként osztanának ki a különböző filmes szakmák között, hogy kiemeljék a kiugró művészi és üzleti teljesítményeket.
A téma csak mellékesen merült fel, hisz a résztvevők nem sehthették, hogy korunk egyik legnagyobb médiaszenzációjának alapjait fektetik le épp, amelyet mára több száz millió ember követ évről évre.
Kellett hát gyorsan egy trófea, amelyet átadhattak a győzteseknek az első, 1929-es gálán. A filmtekercsen álló lovag figuráját Cedric Gibbons, az MGM művészeti vezetője vetette papírra, majd egy Los Angeles-i szobrász, George Stanley öntötte formába.
Stanley 12 példányt készített a lovagból, munkáját mintegy 500 dollárral honorálta az Akadémia. A paraméterek ugyanazok voltak, mint ma. A most is használt szobrocska mindössze 34 centi magas és 3, 85 kiló, ismertsége mégis Michelangelo monumentális alkotásaival vetekszik.
Oscar ránézésre szinte semmit nem változott az évtizedek során, az anyaga viszont más lett. Kezdetben bronzból öntötték a figurát, és azt vonták be 24 karátos anyaggal.
A bronzot mára a brittania-fémötvözetre cserélték, de az arany csillogáson ez mit sem változtat. Volt pár olyan év is, amikor gipszből formázták Oscart, mivel a II. világháború ínséges évei alatt óriási volt a fémhiány.
Az Oscar hivatalos anyakönyvi neve Academy Award of Merit, de mindenki csak becenevén ismeri. Arról többféle anekdota is terjeng, hogy miként kapta ezt a nevet. Az egyik verzió szerint az egyik korabeli filmcsillag, Bette Davis nevezte el a szobrocskát, mivel nagyon emlékeztette első férjére, Harmon Oscar Nelsonra.
Az Akadémia honlapján egy másik anekdota szerepel, ami szerint Margaret Herrick volt a keresztanya. A szervezet titkára állítólag 1931-ben csodálkozott rá, hogy a szobrocska mennyire hasonlít Oscar nevű nagybácsikájára.
Amit biztosan tudunk, hogy sokan már a 30-as évektől Oscarként emlegették a díjat. Walt Disney állítólag már 1932-ben így hívta egy köszönőbeszédében, de egy pár évvel későbbi Times-cikkben is így utalnak Kathrine Hepburne díjára.
Az Akadémia viszont eleinte küzdött a becenév ellen, hivatalosan csak 1939-től fogadta el, azóta viszont szinte senki nem használja az eredeti megnevezést.