A könyves seregszemlén több mint harminc ország állít standot, a rendezvényre mintegy félszáz külföldi írót várnak, a hazai és a határon túli magyar irodalmat félezer alkotó képviseli. A díszvendég Jonathan Franzen amerikai író lesz, és az idei fesztivál középpontjában a 220 éves magyar könyvkultúra áll.
A fesztivál bemutatkozási lehetőséget biztosít az íróknak, üzletkötési és szellemi fórumot a szakmának, a magyar és külföldi könyvkiadóknak, könyvkereskedőknek és könyvtárosoknak, és több mint 410 programot kínál a könyvrajongóknak.
Az évi 50-60 ezer látogató csaknem 50 ezer kötet, köztük több száz újdonság közül válogathat. A budapesti könyvfesztivál sajátossága, hogy az európai könyvvásárok gyakorlatától eltérően a kiállított könyvek a helyszínen meg is vásárolhatók, a Millenáris e négy nap alatt Európa legnagyobb könyvesboltjaként működik.
Az I. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál 1994-ben nyílt meg a Budapest Kongresszusi Központban, a nagy érdeklődésre való tekintettel 2008 óta a Millenáris park a rendezvény helyszíne.
A programok között több száz felolvasás, dedikálás, könyvbemutató, beszélgetés, író-olvasó találkozó, kiállítás, koncert, gyermekprogram szerepel. Konferenciát tartanak a könyvpiac alakulásáról, és külön szakmai fórumot szerveznek a könyvtárosok számára. A négynapos eseménysorozat egyik leglátogatottabb helyszíne várhatóan most is a Gyermek(b)irodalom lesz, ahol a legkisebbeket a könyveken kívül egyéb színes programok is várják.
A díszvendéget megillető Budapest Nagydíjat a fesztivál nyitónapján Jonathan Franzen amerikai író kapja, akinek a Diszkomfortzóna című önéletrajzi írása a könyves seregszemlére jelenik meg.