Például a Magyar Színházi Társaság, a Magyar Írószövetség, a Szépírók Társasága, a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetsége és a Történelemtanárok Egyesülete is aláírta azt a november 9-i levelet, amiben a művészeti szervezetek sérelmezik a Nemzeti Kulturális Alap átalakítását és ezzel a Fekete György vezette Magyar Művészeti Akadémia térnyerését is.
Azt írják, hogy a kedden benyújtott, a Magyar Művészeti Akadémia hatalmát az NKA autonómiájának rovására növelő törvényjavaslatot
nem előzte meg szakmai egyeztetés.
„Úgy látjuk, a Nemzeti Kulturális Alapot, különösen a kuratóriumi delegálási rendszert érintő változások éppen az intézmény eddigi függetlenségét veszélyeztethetik, miközben az nem szorul ilyen jellegű reformokra” – írják közös levelükben, amit a Magyar Nemzet online közölt.
A szervezetek azt kérik, hogy ne döntsenek érdemi szakmai egyeztetés nélkül róluk, mert ők azok, "akik nap mint nap a magyar kultúra és tudományosság érdekében tevékenykednek", és adjanak nekik lehetőséget az érdemi reakcióra.
Az aláíró szervezetek
Artus Kortárs Művészeti EgyesületA levelet többek között a miniszterelnöknek és az emberi erőforrások miniszterének, Balog Zoltánnak, a kultúráért felelős államtitkárnak, Hoppál Péternek küldték el.
A törvényjavaslatot Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyújtotta be kedden az országgyűlésnek. Ahogy azt korábban megírtuk, ha megvalósul a tervezet, a Magyar Művészeti Akadémia megkerülhetetlen lesz a kultúrára szánt források elosztásában, hiszen a szakmai kollégiumok egyharmadát ők fogják delegálni.
A stratégiai döntéseket hozó NKA-bizottságba és a támogatási igényekről döntő művészeti kollégiumokba a jövőben nem az emberi erőforrások minisztere és a szakmai szervezetek jelölik fele-fele arányban a tagokat, hanem
Ez azt jelenti, hogy az egységes szakmai fellépés sem lesz elég semmire, ha a kormány és a kormány által köztestületté emelt MMA együtt szavaz.
A módosító indoklásában az áll: az MMA kulturális életben elfoglalt helyére tekintettel indokolt, hogy a NKA-val mint elkülönített állami pénzalappal szorosabban együttműködjön, így a Nemzeti Kulturális Alap forrásainak felosztásáról döntő testületekben, a szakmai kollégiumi munkában, a művészeti területet érintő döntéshozatalban részt vegyen.
A módosító szerint
az NKA alelnökét a miniszter ezentúl az MMA elnöke véleményének kikérésével nevezi ki.
A tervezet hangsúlyozza azt is, hogy az NKA törvény módosítása az MMA-nak a művészeti életben elfoglalt kultúrstratégiai szerepének megerősítését szolgálja.
A Nemzeti Kulturális Alap idén hétmilliárd forintot osztott szét kultúrára, szakmai alapon. A szervezet szakmai önállósága ezért kulcskérdés, most ez fog sérülni, ha megvalósul a kormány terve.
A Magyar Művészeti Akadémia a múlt héten tartotta a második éves közgyűlését. Fekete György beszédét megzavarta Gulyás Márton civil aktivista, aki nyílt vitát követelt az MMA térnyeréséről és a szóban forgó törvénytervezetről. Gulyást az akadémikusok indulatos bekiabálásai közepette taszigálták ki az épületből a biztonságiak.
Az esetről videó is készült, amin szitkozódás és zsidózás hallatszik. A balhéről itt számoltunk be hosszabban.
Gulyás Márton mindezek után egy blogon ímélhadjáratot hirdetett az MMA ellen. Felhívásában arra buzdította szimpatizánsait, hogy levélben követeljék Fekete Györgytől, hogy vállalja a nyílt vitát az akadémia szakmai és gazdasági működéséről.
Az MMA-t a közgyűlés másnapján, tehát november 6-án levélben kérdeztük meg, mit gondolnak a közgyűlésen történtekről, Gulyás kivezetéséről, és kívánják-e kommentálni a videón hallatszódó szidalmakat.
Mostanáig nem kaptunk választ. Ha véletlenül mégis érkezik, frissítjük cikkünket.