A Mészöly Miklós Egyesület az író 2015-ben a Magvető Kiadónál megjelent A dögeltakarító című regényéért ítélte oda az elismerést, amelyet Szörényi László irodalomtörténész, az egyesület elnöke adott át a Művészetek Házában rendezett emléknapon.
Szkárosi Endre, az egyesület alelnöke méltatásában elmondta: a délszláv háború traumáit feltáró regény a kemény valóságot teszi narratív alapjává. A könyv sikere a kollektív tapasztalataink közé emeli ezt a valóságot – jegyezte meg.
A tavalyi könyvhétre megjelent, a délszláv harcokban részt vevő, vajdasági magyar fiatal identitáskereséséről szóló mű – Szkárosi szavai szerint –
betontömböket” készít a valóság aspektusaiból, s ezekből építi fel az összképet.
A szerző a díj átvétele után a srebrenicai tömeggyilkosságra utalva azt mondta: amikor megjelent a regény, az első gondolata az volt, hogy talán egy ezred grammnyival könnyebb lesz a lelke a kivégzetteknek. „A regény nem ítélkezik senki felett” – fogalmazott, hozzátéve, hogy ugyanakkor a felelősséget sem relativizálja.
Danyi Zoltán 1972-ben született Zentán, jelenleg Budapesten, illetve szülővárosában él. 2001-től publikálja verseit, prózai műveit. 2004-től öt kötete jelent meg a zETNA, a Timp, a Magvető Kiadó és az Irodalmi Jelen Könyvek gondozásában. A 2008-as, Kivezetés a szövegből című esszékötetét Hamvas Béla regényeiről írta, munkája során gondozta Hamvas levelezését és naplóit is.
Prózai munkáiért 2009-ben megkapta az Irodalmi Jelen díját.
A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést kortárs magyar íróknak; 2005-től Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014) kapta meg a díjat.
Az egyesület minden évben átadja a Kossuth-díjas író nevét viselő emlékplakettet is, amelyet ezúttal Kocsi Imre Antal, Szekszárd 1990 és 2006 közötti polgármestere vehetett át Mészöly Miklós és szülővárosa, Szekszárd kapcsolatának erősítéséért.