A téli előkészítő munka után a program hivatalosan szombaton indult el a szúcs-bányatelepi cigány közösség, az Autonómia Alapítvány és a Katona együttműködésében. A projekt során a színház és az alapítvány szakemberei heti rendszerességgel tartanak közösségépítő és oktatási programokat a Katona színészeinek és budapesti középiskolások részvételével.
Emellett létrehoznak egy közösségi színházi előadást is, amely a társadalmi törésvonal két oldalán élők együttes munkájának eredménye lesz. A cél egyrészt a helyiek mentális és fizikai szegregációjának lebontása, másrészt pedig a programban részt vevő fiatalok társadalmi érzékenységének javítása.
„Szeretnénk elérni, hogy nézőink a passzív befogadói szerepből a részvétel felé mozduljanak: ne csak a színházi előadások révén akarjanak gondolkodni napjaink társadalmi problémáiról, hanem saját tehetségükkel, idejükkel, civil vállalásaikkal vegyenek részt azok megoldásában, jelen esetben egy roma szegregátum megnyitásában” – mondta Máté Gábor, a Katona igazgatója.
A Katona épp ezért nemcsak a hevesi településen élőkkel szeretne kapcsolatba kerülni. Az érdeklődők egy ősszel induló civil egyetem keretében és a program kampányában megoszthatják a civil szférában szerzett eddigi gyakorlati tapasztalataikat a színház munkatársaival. Aki szeretne, alkalmanként szállást biztosíthat az Eltáv budapesti eseményeire érkező szúcsiaknak. Az érdeklődők jelentkezését a Katona folyamatosan várja a vegh.ildiko@katonaszinhaz.hu címen.
Az Eltáv fontos része az Autonómia Alapítvány mikrofinanszírozási adósságkezelő programja: a helyiek az Autonómia által alkalmazott „önfinanszírozó közösségek” (CAF) módszerrel „bankot” is létrehoznak, amely hozzájárul pénzügyi kiszolgáltatottságuk mérséklődéséhez és pénzügyi tudatosságuk javításához.