A tárgyalás kedden kezdődött és várhatóan öt napig tart majd. A Spirit együttes nevében még 1997-ben adták be a keresetet, de csak most kezdődött a tárgyalás, miután áprilisban egy amerikai kerületi bíróság határozata alapján az 1971-ben íródottt Stairway to Heaven és a Spirit 1967-es száma, a Taurus bevezető akkordjai lényegi hasonlóságot mutatnak.
A Taurus szám elején, 0:44-nél hallható a Stairway to Heavenből ismerős rész.
A Spirit együttes énekes gitárosa, Randy Wolfe még 1997-ben, nem sokkal halála előtt azt mondta egy interjúban, hogy egyértelműen az ő számukból vette a Led Zeppelin a Stairway to Heaven kezdő akkordjait. Azt mondta,
a srácok több millió dollárt kerestek abból a számból, és soha nem mondták, hogy köszönjük. Soha nem kérdezték, hogy adhatunk-e nektek a pénzből. És ez nagyon fáj nekem.
Az egy hetes tárgyalás a legkomolyabb (szerzői) jogi per lehet a zene történetében.
Főleg akkor, ha bebizonyosodik, tehát a bíróság úgy ítéli, hogy a Stairway to Heaven két szerzője, a gitáros Jimmy Page és az énekes Robert Plant valóban az amerikai pszichedelikus rock zenekar, a Spirit Tarurus című számából vette a kezdőakkordokat. Mivel a rock egyik himnusza a Stairway to Heaven, nem csoda, hogy a fél világ tűkön ülve várja a tárgyalás végét. A bíróság épületét egyébként ellepték a rockrajongók. Byron Taylor, egy nyugdíjas tanárember Led Zeppelin hanglemezzel érkezett a keddi tárgyalásra, hogy Planték aláírják.
A Taurus című számot Randy Wolfe egyébként élete szerelmének, Robinnak írta, aki a bika jegyében született. A dalt 1967-ben írta, és a két zenekar 1968-ban és 1969-ben többször lépett fel ugyanazon a színpadon. A Led Zeppelin száma pedig 1971-es, a BBC úgy tudja,
Page-ék állítólag egy walesi házikóban írták.
Elsősorban azzal védekeznek, hogy a zenében már évszázadok óta bevett eszköz az ereszkedő hangsor, ráadásul szeretnék, hogy a bíróság figyelembe vegye, hogy a pár másodperces intro után a Stairway to Heaven még több mint 7 percen át szól.