A csütörtökön közzétett halottkémi jelentés szerint a fentoniltartalmú fájdalomcsillapítót az énekes saját maga vette be, de hogy mikor, azt nem tudni.
A Középnyugati Orvosszakértői Hivatal egyoldalas jelentés
balesetnek minősíti a világsztár halálát. A hivatal közölte, hogy a vizsgálat lezárult, és nincs több mondanivalója.
A fentanil egy szintetikus opiát, amely 50-szer - 100-szor erősebb a morfiumnál, és szerepe van abban, hogy a közelmúltban a magasba szökött a túladagolás okozta halálesetek száma az Egyesült Államok bizonyos körzeteiben.
Az amerikai Kábítószer-ellenes Hatóságnak (DEA) több mint 700 fentaniltúladagolásos halálesetet jeleztek 2013 végén és 2014 folyamán.
A fentanilt többnyire krónikus fájdalmak esetében alkalmazzák, általában olyankor, ha más fájdalomcsillapító kezelések már nem használnak. Nem világos, hogy Prince miért szedte az erős fájdalomcsillapítót, a szóbeszédek szerint különféle betegségek gyötörték az énekest.
Korábbi amerikai médiaértesülések szerint Prince szervezetében a boncoláskor a Percocet nevű fájdalomcsillapítót, szorongáscsökkentőt és nyugtatót mutatták ki, amelynek hatóanyaga, az oxikodon függőséget okozhat.
A nyomozás az elmúlt hetekben arra irányult, hogy kiderítse, kábító hatású fájdalomcsillapítók túladagolásában halt-e meg az énekes, és a halála előtti hetekben orvos írt-e fel számára ilyen gyógyszereket. A vizsgálati eredmények megerősítik a korábbi feltételezéseket arról, hogy ópiumszármazékok szerepet játszottak a világhírű énekes halálában - írta az AP.
Az 57 éves énekesre a liftben összeesve találtak rá a Minneapolis közelében fekvő Paisley Park-i otthonában április 21-én.
Halála előtt egy héttel, április 15-én egy atlantai koncertről hazatérőben
Prince repülőgépének sürgősen landolnia kellett Moline repülőterén, mert az énekest gyógyszertúladagolás miatt kezelni kellett.
Amerikai médiaforrások szerint Prince a repülőgépen elvesztette eszméletét, és az elsősegélynyújtók opiáttúladagolás ellen használatos injekciót adtak be neki.
A nyomozás során két orvos neve merült fel, egyikük Todd Schulenberg családorvos, aki két héttel halála előtt kétszer is - április 7-én és április 20-án - kezelte Prince-t, és közölte is a nyomozókkal, hogy írt fel gyógyszert az énekesnek. Az orvos minnesotai rendelőjére kiadott házkutatási engedély nem részletezte, milyen gyógyszerről van szó.
A másik orvos Howard Kornfeld kaliforniai függőségi szakember, akit április 20-án kértek fel az énekes képviselői arra, hogy segítsen Prince-nek.
Kornfeld a fiát küldte el, aki azok között volt, akik összeesve találtak rá április 21-én az énekesre.
Az ifjabb Kornfeld nem orvos, és olyan gyógyszert vitt magával, amelyet opiátfüggőség kezelésére használnak, mivel enyhíti az ellenállhatatlan szükségérzetet és az elvonási tüneteket - közölte korábban William Mauzy, Kornfeldék ügyvédje. Azt is hozzátette, hogy a gyógyszert egy minnesotai orvosnak akarta átadni, aki április 21-én fogadta volna Prince-t.
Prince a halála előtti hetekben több koncertet is lemondott Atlantában és St. Louisban arra hivatkozva, hogy nem érzi jól magát. Április 14-én az atlantai koncerteket pótolta, azokról volt visszatérőben, amikor Moline-ban le kellett szállnia repülőgépének.
Prince-ről úgy tudta mindenki, hogy tiszta, egészséges életet él, és néhány barátja korábban közölte, hogy
soha nem látták rajta gyógyszerhasználat nyomait.
Egy régi barátja az AP amerikai hírügynökséggel megosztotta, hogy a koncertezések erős igénybevétele miatt az énekest fájdalmak gyötörték, térd- és csípőproblémái voltak.
Prince halála lesújtó példája az Egyesült Államokban terjedő opiáttúladagolási "járványnak": a receptre kapható gyógyszerek túladagolásából eredő halálozások száma 2014-ben meghaladta a közúti balesetben elhunytak és a gyilkosságok áldozatainak a számát. 2014-ben több mint 29 ezer opiáttúladagolási esetet és 19 ezer, receptre kapható gyógyszer okozta túladagolási esetet jegyeztek fel.