A Budapesti Ritmo koncepcióját és fellépőit ma sajtótájékoztatón mutatta be Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója és a CAFe Budapest Operatív Testületének elnöke, illetve a világzenei lemezek terjesztésével foglalkozó Hangvető képviseletében Weyer Balázs.
Káel Csaba elmondta, hogy már hosszú évek óta tervezték a programsorozatot, és most érkezett el a pillanat, hogy a CAFe Budapest keretében útjára indítsák a Budapest Ritmo fesztivált. Arról beszélt, hogy a fesztivál ötlete a bartóki örökségben gyökerezik: a zeneszerző a népzenét a világ több tájáról is gyűjtötte, és a komolyzene világán keresztül ismertette meg a közönséggel.
Nekünk ezeket a tradíciókat a mai korunk nyelvén kell feldolgozni, és a mai korunk nyelvén beszél a világzene
- mondta Káel Csaba.
Mindketten arról beszéltek, hogy a projekt elindításához a bátorságot a WOMEX budapesti megrendezéséből merítették, amely a világzene legrangosabb nemzetközi eseménye, és amely a visszajelzések alapján a szakma és a közönség körében is sikert aratott. Egy ehhez hasonló, csak kisebb léptékű és elsősorban a közép-európai régió számára szóló rendezvényt képzeltek el, amelyről úgy gondolták, hogy kifejezetten jól illeszkedik a CAFe Budapest a kortársat újraértelmező, összművészeti koncepciójába.
Weyer Balázs arról beszélt, hogy
a világzene egyszerre hagyományos és mégis nagyon kortárs:
a gyökerei ősiek, de a modern technika segítsége nélkül a kultúrák és a zenei világok találkozása nem jöhetett volna létre. Úgy fogalmazott, hogy ezeknek a zenei fúzióknak a legfontosabb előképe nemzetközileg is Bartók Béla volt, így szinte természetes, hogy Budapest otthont adjon egy ilyen fesztiválnak, és az ország Közép- és Kelet-Európa világzenei központjává váljon. A WOMEX tapasztalata szerinte megmutatta, hogy képesek megrendezni egy ilyen eseményt, és azt is, hogy hiányzik egy ilyen fesztivál a régióban.
A bartóki hagyományok és régiós jelleg kihangsúlyozása a programban is megnyilvánul. A nyitókoncert a zeneszerző gyűjtéseinek legfontosabb helyszíneit hivatott bemutatni, így egyszerre szólalnak meg erdélyi magyar, román, szerb, horvát és szlovák dallamok, illetve az ezekből merítő Bartók-művek a Söndörgő, a Buda Folk Band, a Vujicsics Együttes és Bognár Szilvia közreműködésével. Az élményt archív hangfelvételek teszik teljessé.
Weyer Balázs arról beszélt, hogy a fesztivált találkozási ponttá szeretnék tenni a régió művészei számára, de távolabbra eső tájak zenéi és zenészei is képviseltetik magukat. Az Origónak a Ritmo műfaji sokszínűséget is kihangsúlyozta. Arról beszélt, hogy
a világzene egy olyan ernyőfogalom, amelybe a legkülönbözőbb zenei irányzatok képviselőit lehet besorolni,
akiknél a hagyományok az átlagosnál fontosabb szerepet játszanak. A programban például van olyan francia-japán énekesnő, aki a Japán egyik szigetéről származó torokéneklést trance ritmusokkal vegyíti, de lesz viking-kozák folk-rock és afro-elektronika is, de az első Ritmón az északi, pontosabban számi zene is külön hangsúlyt kap.
Három magyar vonatkozású ősbemutató is lesz a fesztiválon:
a gitárvirtuóz Both Miklós kétéves gyűjtőkörútjának eredményét mutatja be a Titokzatos Ukrajna című koncertjén, amelyen helyi énekeseket lát vendégül, akik közül sokan még soha nem álltak színpadon. Szalóki Ági, Pandzarisz Dina és Lakatos Mónika folkdívák közös fellépésén a moldvai csángó, a szefárd zsidó és az oláh cigány zenei hagyományok találkoznak egymással, Balogh Kálmán és Lukács Miklós cimbalomduója pedig két egyiptomi muzsikussal lép fel.
Szalóki Ági és Pandzarisz Dina ízelítőt is adtak produkciójukból a sajtótájékoztatón. Felvezetésként Szalóki Ági arról beszélt, hogy nagyon hálásak a szervezőknek, hogy a nyári fesztiválokon kevésbé népszerű zenéknek is teret adnak, főleg azért, mert szerinte a világzene jelenléte gyengébb lett az utóbbi években Magyarországon.
A Budapest Ritmónak október 13-16. között a Müpa ad otthont, de Káel Csaba hangsúlyozta, hogy az épület mellett
egy sátrat is felállítanak majd, hogy valódi fesztiválhangulat teremtsenek
, és oldják a Müpa "nyakkendős" jellegét. Összesen négy helyszínen zajlanak majd a programok: a CAFe sátorban a táncolós zenéké, a Fesztivál Színházban az elmélyülést kívánóké lesz a főszerep, de külön helyszínt kaptak a feltörekvő zenekarok is, és két koncertet pedig a Bartók Béláról Nemzeti Hangversenyteremben is rendeznek.
A szakma számára kétnapos konferenciát is rendeznek a fesztiválhoz kapcsolódóan.