Sajtótájékoztatón mutatták be, hogy az idén kik lépnek fel a fesztiválon. Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál és Turisztikai központ ügyvezetője azt mondta:
az idén a lengyel kultúra, és Bartók Béla máig élő öröksége lesz a fesztivál középpontjában, de több program is tiszteleg az '56-os forradalom és szabadságharc hősei előtt.
A sajtótájékoztatón ott volt Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója, és Eötvös Péter Kossuth-díjas zeneszerző is.
A fesztivál vendégei olyan világsztárok lesznek, mint a lengyel kortárs zeneszerző Krzysztof Pencerecki, akit a ma élő legnagyobb hatású lengyel zeneszerzőnek tartanak – ez lesz a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál egyik csúcspontja. A Jeruzsálem hét kapuja című, nagyszabású kórusszimfóniáját adják elő a Müpában a zeneszerző vezényletével.
A fesztivál nyitóestjén
A kékszakállú herceg várát és A csodálatos mandarint állítja színpadra a Pécsi Balett a Nemzeti Filharmonikusok közreműködésével, Kocsis Zoltán vezényletével.
A magyar mester művei szerepelnek Baráti Kristóf és Jean-Efflam Bavouzet koncertjén is, ahogy az Óbudai Kamarakórus programjában is kortárs zeneszerzők művei mellett.
Bartók nemcsak a műveit megszólaltató koncertekkel lesz jelen a fesztiválon, hanem más művészek ihletőjeként is. A Ludwig Múzeum #Bartók című kiállításán olyan műveket állítanak ki, amelyeket a zeneszerző és népzenekutató munkássága inspirált.
A klasszikus zene mellett a jazz, világzene, könnyűzene kedvelőinek is gazdag kínálatot nyújt a fesztivál.
A nemzetközi sajtóban Japán legvarázslatosabb természeti tüneményeként aposztrofált jazz-zongorista, Hiromi lép fel a világszerte ünnepelt basszusgitáros, Jimmy Johnson és a dobos Simon Phillips kíséretében.
Fellép még a legendás Yellowjackets, a Koop Oscar Orchestre, az elektronikus zene egyik meghatározó egyénisége. Eljön a fesztiválra a bámulatos látványvilágú lengyel Cloud Theatre, és az A Short Outline of Everything (A mindenség rövid vázlata) című produkciót adja elő. Nem kevesebbre vállalkozik, mint a világ történetének elmesélésére madártávlatból. A különleges látványvilágú – élőben előadott – produkció a színház, a film és a legkülönbözőbb vizuális művészetek egyedi kombinációja.
Izgalmas előadásnak ígérkezik az 1976-ban alapított olasz Teatro Potlach vendégjátéka Shakespeare's Island címmel.
A társulat a hagyományos színházi közegből kilépve, a hétköznapi terek átformálásával, épületfestéssel és modern videoművészeti technológiák bevonásával hoz létre különleges atmoszférájú és költőiségű produkciókat. Ezúttal a Shakespeare 400 jubileumra létrehozott előadásukban olyan jól ismert szereplők tűnnek fel, mint Rómeó és Júlia, Othello és Desdemona, Hamlet és Ophelia, Caesar és Brutus, akik Prospero varázslatának köszönhetően valamennyien hajótörést szenvednek egy titokzatos szigeten.
Tihanyi László két egyfelvonásosát is a Cafe Budapest Fesztiválon mutatják be először. Górecki szimfóniájához Juronics Tamás készít koreográfiát.
Gergye Krisztián különleges rendezéssel készül az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából. Az „Egy ünnepi színjáték – ...'56–'16..." című bemutató igazi összművészeti produkció segítségével viszi közelebb a mai nézőt a hatvan évvel ezelőtti eseményekhez.
Az Operaházban két különleges mű kerül színre egy estén: Einojuhani Rautavaara kortárs finn komponista kiemelkedő alkotása, A bánya, amelyet az 1956-os magyarországi események inspiráltak, és bányaomlás következtében a föld alatt rekedt munkások történetén keresztül mesél a diktatúra ellen lázadó közösségről.
A finn zenemű mellett bemutatnak egy új magyar operát is: Déry Tibor–Makk Károly–Bacsó Péter Szerelem című filmjének adaptálására kiírt pályázatának nyertes művét. Varga Judit fiatal zeneszerző markáns eszközökkel teremti meg saját világát, melyet erősen meghatároz a Déry-novellák és a Makk-film hatása, de amelyben már egy új generáció szemén keresztül látjuk az 50-es évek történelmét.
Húsz év után kerül újra színpadra Magyarországon az angol drámaíró, költő és műfordító Christopher Marlowe II. Edward című műve Alföldi Róbert rendezésében, élő zenei kísérettel Gőz László összeállításában.
A CAFe Budapest több, önálló tematikával rendelkező rendezvénysorozat megvalósulásában is aktív szerepet vállal.
A Budapest Ritmo Magyarország legújabb világzenei fesztiválja, amelyet a 2015-ben Budapesten rendezett WOMEX sikere inspirált. A Hangvető és a CAFe Budapest által életre hívott Budapest Ritmo egész Kelet-Európa első olyan világzenei fesztiválja, amely a régió és a világ találkozási pontja lehet, ahol a különböző kultúrák kölcsönhatásából lesz megújuló energiaforrás. Az első seregszemle fő témája ezért a találkozás, a sokszor valószínűtlen, meglepő egymásra találás: örmények és törökök, franciák és japánok, romák és számik, magyarok és egyiptomiak közös játéka, amely Bartók Béla magyar, román, szerb, szlovák, török és algériai népdalgyűjtéseinek utóéletét öleli fel a régió világzenei sztárjaival a Müpában és a mellette felállított CAFe Sátorban 25 koncerten.
A Várkert Bazár ad otthont a Mini Fesztiválnak, mely a közelmúlt magyar zeneszerzésének szemléje, amely tavaly óta kiegészült a legfiatalabbak és kiválasztott külföldi kortársak - idén a lengyel szerzők - műveinek bemutatásával.
További ősbemutatók, különleges zenei, színházi és táncelőadások is várják a CAFe közönségét.
Kiállítások és ingyenes programok is lesznek a CAFe Budapest programjában: galériák, kiállítóterek, kerületi kulturális intézmények időzítették erre az időszakra kiállításaik megnyitóit, de a Nyitott Műtermek Délutánja segítségével a kulisszák mögé, a műtermekbe is bepillanthatnak az érdeklődők. A Városháza Parkban a vasárnapok kivételével minden este ingyenes programokkal várják a szervezők közönséget a fesztivál idejére felépített Üvegházban.