„Takarodjatok ki a pinánkból!” – ez a felszólítás zongorakísérettel és egy egyszerű dallamra énekelve elhangzott az RTL KLUB híradójában nemrég, bár a pina szót kisípolta a televízió.
A pináról éneklő lány nem kívánt többet mondani a kameráknak, sem más lapnak. Ez a performansz nyilván önmagában magyar tévéhíradó-történeti esemény, de ennél többről van itt szó.
De miről is?
A magyar hatóságok nemrég betiltottak egy honlapot, ami arról gyűjtött össze tényeket, hogy a különböző európai országokban más szabályozás alá esik a terhességmegszakítás és fogamzásgátlás, ahogy az árak is különböznek. A honlap neve Abourtourism volt, és az összegyűjtött információkat úgy tálalták, mintha az Abortourism egy utazási iroda lenne.
Persze egyáltalán nem voltak azok, semmilyen üzleti tevékenységet nem végeztek. Az Aborturism valójában egy non-profit társadalmi kezdeményezés, amit fiatal művészek hoztak létre, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy az országonkénti eltérő abortuszszabályozás korlátozza a nőket testük feletti és méltóságukhoz fűződő joguk gyakorlásában. A projektnek a Patriarchátust Ellenzők Társasága és a Fiatal Képzőművészek Egyesülete adott intézményi keretet.
Budapest Főváros Kormányhivatala egy az Aborturism honlapon közzétett dokumentum szerint arra kötelezte az egyesületet, hogy távolítsák el a honlap tartalmát az internetről. Az egyesület fellebbezését a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság utasította el, lényegében azzal az indokkal, hogy a honlap túllépi a tájékoztatás, információátadás kereteit. Tehát reklámnak tekinthető, a terhességmegszakítás reklámozását pedig tiltja a törvény, függetlenül attól, hogy a terhesség-megszakítást végző intézmény vagy intézmények reklámozásra kerülnek-e.
A honlap nem nevezett meg konkrét intézményeket és szolgáltatást, ugyanakkor információt közölt arról, hogy adott városban mennyibe kerülhet egy terhességmegszakítás. A fellebezés során az Egyesület azzal érvelt, hogy nem igazi utazási irodáról van szó, az Egyesület "fiktív tájékoztatása" nem minősíthető "definiált gazdasági reklámnak".
Bár a honlap készítői sajtótájékoztatót hirdettek a betiltás után, mégsem adtak interjút sem az RTL KLUB-nak, sem más kisebb lapnak. A honlapra viszont kitettek egy nyilatkozatot, amiben ezt írják: „sokszor tépelődünk azon, hogy művészetünk csupán disznók elé szórt gyöngyök, hogy érzékenyen megformált üzeneteink a kortárs társadalomról az érdektelenség és az értetlenség vákuumába vesznek, de szerencsére a Fogyasztóvédelmi Hatóság munkatársainak van érzéke a széphez, és a művészihez”.
Közleményüket így zárják: „Megköszönjük a még több médiafigyelmet, és a lehetőséget, hogy mint „betiltott mű” beírjuk magunkat a jövő tankönyveibe, valamint a lehetőséget annak megmutatására, hogy a kortárs művészet eszköztára mennyire izgalmas lehet. Lana Del Rey után szabadon, az Abortusz Turizmus Utazási Iroda arra született, hogy meghaljon. Köszönjük a gratulációkat.”
Lana Del Rey az utóbbi évek egyik legnagyobb amerikai sztárja, 2015-ben ő volt a legtöbbet játszott előadó a Spotify-on az Egyesült Államokban, és a negyedik világszerte. Számai gyakran tragikus szerelemről szólnak és a mainstream popzenéhez képest szomorkás, melankolikus hangulatúak.
Del Rey-t többször nevezték antifeministának, ő maga egy interjúban azt mondta a feminizmusról, hogy számára az nem egy érdekes koncepció, és őt jobban érdeklik a például az emberiség intergalaktikus lehetőségei. "Ha valaki felhozza a feminizmust, úgy érzem, Istenem, ez engem nem érdekel" - mondta.
Később visszautasította az antifeminizmus címkét, és azt mondta, hogy azért sem érdekes számára a feminizmus, mert nem ismeri a történetét. "Számomra az igazi feminista az a nő, aki azt csinálja, amit akar" - tette hozzá.
Mi ugyan nem gratuláltunk a művészeknek,
de sikerült elérnünk őket, és feltenni pár kérdést a projekt mögött álló, névtelenségbe burkolózó aktivistáknak.
A betiltás tényét sikernek vagy kudarcnak könyvelitek el?
Egyértelműen sikernek. Lásd az Ubert és a taxisokat, ahogy elkezdtek tüntetni, megugrott az Ubert használók száma.
„Takarodjatok ki a pinánkból!” - ez elhangzott az RTL KLUB híradójában. Milyen hatást lehet elérni szerintetek egy ilyen megszólalással?
Például el lehet jutni az emberekhez, hiába ignorálja a média a sajtóközleményünket.
A takarodjatok szóban kire vonatkozik a többes szám második személy?
A felszólítás nagyon széles réteghez szól, mert igen sok illetéktelen matat vagy szeretne matatni a pinánkban. A megszólítottak közé tartoznak:
Összefoglalva: minden állami-, kereskedelmi- és magánszereplőnek szól, amely a hatalmi asszimetriát igyekszik fenntartani, hogy szaporítószervvé illetve férfiak igényeit kielégítő szexuális segédeszközzé aljasítsa a nőket. Takarodjanak ki a pinánkból és menjenek helyette mondjuk a halál faszára.
A nyilatkozatban egy csomó adatot felsoroltok, mindegyiket forrás nélkül. Például: „Minden ötödik nő olyan családban nőtt fel, ahol az apja verte az anyját”. Vagy: „A nőket érő erőszak elkövetői az esetek túlnyomó többségében partnerek vagy volt partnerek”. Ezek az adatok honnan származnak?
Mi lenne a legfontosabb intézkedés, ami szerintetek javítana a magyar nők reproduktívitáshoz, tehát a termékenységhez és fogamzáshoz kapcsolódó jogi helyzetén?
Ha végre felnőtt emberként kezelnének minket, nem tenyészállatként. Na és ha kitakarodnának végre a pinánkból. Ha végre elfelejtenék ezt a baromságot, hogy nőnek lenni valami betegség, ami folyamatos kontrollra és gyámolításra szorul.
Hogyan látjátok, a projekt egy évvel ezelőtti kezdete óta milyen irányba mozdult el a közbeszéd a nőkkel, anyasággal és az abortusszal kapcsolatban?
Jó lenne tudni, hogy a felháborodáshullám a kormánynak szól-e, vagy tényleg a nők kizsákmányolásának.
Vannak olyan külföldi feminista kollektívák, akiknek a tevékenységére mintaként tekintetek?
A HYSTERIA, a Feminist Current, a glosswatch blog, természetesen a www.womenonweb.org, www.womenhelp.org és az abortion support network.
Az Abortourism készítői a TranzitBlognak azt mondták majdnem egy éve, hogy az oldal célja – amellett, hogy problematizálja a nők reprodukciós jogait és az ehhez kapcsolódó gyakorlatokat – a kísérletezés egy új aktivista eszközkészlettel, ami alkalmas arra, hogy ebben a témában meg lehessen szólalni.
Hogy mi ennek a kísérletnek a jövője, nem tudjuk.
Mindenesetre az biztos, hogy a kollektíva a Reproduktív blogon folytatja a nőkkel és egészségpolitikával kapcsolatos problémák tematizálását, egészen más hangnemben. Ezen a felületen elsősorban a témában született külföldi cikkeket fordítanak magyarra, a legfrissebb írás a női viagráról szól.