Az operatőröket díjazó, 26. Camerimage Filmfesztiválon nagy sikerrel mutatták be a Fényképezte Zsigmond Vilmos című magyar dokumentumfilmet a Special Screening szekcióban az Opera Nova nagytermében, Lengyelországban. A személyes hangvételű film Zsigmond Vilmos életét mutatja be a fényképein keresztül, a Ludwig Múzeumban megrendezett Fényképezte Zsigmond Vilmos kiállítás apropóján. A film producerei Romwalter Judit és Romwalter Béla, a rendező Szakonyi Noémi Veronika.
Az 53 perces dokumentumfilm magánfinanszírozásból készült, Zsigmond Vilmos magyarországi családjának, a SPARKS Camera and Lighting Kft. vezetőinek finanszírozásával és gondozásával.
Alan Lowne, a British Cinematographer főszerkesztője így írt a filmről:
Egy fantasztikus megemlékezést láthattunk a Camerimage-on Vilmosról, a film világpremierjén.
A film bemutatta Vilmos személyes, nagyszerű fekete-fehér képeit, amit az élete során készített, úgy ahogy ő az életet látta."
Az ismert filmfesztiválon Zsigmond Vilmos 2015-ben a Ludwig Múzeumban nagy sikerrel kiállított fényképei is megtekinthetők lesznek egészen január elejéig a Bydgoszcz Kulturális Központban, a filmet pedig többször levetítik.
Zsigmond Vilmos a valaha élt egyik legnagyobb operatőr. 1956-ban, a magyar forradalom idején barátjával, Kovács Lászlóval és tanárával, Badal Jánossal az utcán forgatott. A forradalom egyik legjelképesebb képét, amikor a forradalmárok kivágják a gyűlölt Rákosi-címert a magyar zászló közepéből, maga Zsigmond Vilmos készítette. (Kovács László hihetetlenül sikeres hollywoodi operatőr, Badal János pedig Jean Badal néven az egyik legnagyobb francia és európai operatőr lett.)
A forradalom után el kellett menekülnie az országból, Hollywoodban páratlan karriert ért el, Oscar-díjas és még három Oscar-jelölés, BAFTA-díj, cannes-i életműdíj és számtalan más siker.
És halhatatlan filmek, remekművek operatőre: McCabe és Mrs. Miller, Gyilkos túra, Madárijesztő (cannes-i Arany Pálma), Harmadik típusú találkozások, A szarvasvadász (Oscar-díj az év legjobb filmjének), A men,nyország kapuja, A folyó, Hiúságok máglyája, Fekete Dália, Melinda és Melinda, Férfit látok álmaimban és ez csak néhány cím.
2001-ben régi álma teljesült, magyar filmet forgatott: Káel Csaba nagy sikerű operafilmjét, a Bánk bánt, Kiss-B. Attila, Marton Éva és Rost Andrea főszereplésével.
Zsigmond Vilmost a kommunizmus bukása után kivételes tisztelet vette körül Magyarországon is, 2001-ben Corvin-lánccal tüntették ki.
Érdemes végül megnézni, amint átveszi - negyven évvel ezelőtt - az Oscar-díjat (a magyar származású) Goldie Hawn-tól és Jon Voight-tól. Beszédében a díjat három, magyar mesterének is megköszönte: Illés Györgynek, Badal Jánosnak és Bolykovszky Bélának.