Ady Endre halálának 100. évfordulójára A föltámadás szomorúsága címmel nyílt kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban csütörtökön.
A képre kattintva galéria nyílik!
Ha már az évforduló apropóját a költő halála adja, a kiállítás is a halál pillanatával kezdődik. Ady Endre 1919. január 27-én halt meg. Ágya köré nemcsak özvegye és barátai gyűltek, hanem képzőművészek és fényképészek is, akik meg akarták örökíteni az utolsó utáni pillanatot.
A kiállítás a tárgyi emlékek, írásbeli dokumentumok, filmfelvételek, versek bemutatásával idézi fel Ady Endre életútját. A tárlat, amelynek kurátora Hegyi Katalin, fotók, relikviák, hangfelvételek segítségével
reflektál a kultusz születésére is.
A kiállítást Térey János költő nyitotta meg csütörtökön.
A vers: törvény, a PIM pedig ilyen értelemben verstörvénytár
– mondta Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója a megnyitón. A kiállítás katalógusában így fogalmazott:
... a költő a halála után kezd létezni igazán. Fordítva él: amíg alkot, mintha a véges időn túlról nézne vissza.
Majd miután teste a földé lesz, verse marad a törvény, mondja tovább József Attila. E világi törvény, és ez így van jól, a költő nem másik Isten. Mi, olvasók a feltámadás gondjának terhét nem vállalhatjuk át sem Adytól, sem más alkotótól. Annyit tehetünk, hogy nem engedjük meghalni őket (...) Életben tartani költőinket, irodalmunkat – verstörvénytárként ez a Petőfi Irodalmi Múzeum munkája; és nem is kevés.”
A megnyitón Ady Endre műveit Őze Áron színművész és a Kaláka együttes adta elő. A nagyszabású emlékkiállítás 2020 januárjáig lesz látható.