Minden eddiginél tartalmasabb nyári színházi évadra készül a főváros két szabadtéri játszóhelye, a Margitszigeti- és a Városmajori Szabadtéri Színpad. Az idei Budapesti Nyári Fesztivál 15 hetében nagyjából 120 színházi előadással és programmal készül. A Margitszigeti Szabadtéri Színpad közel 3000-es, a Városmajori Szabadtéri Színpad pedig 800-as napi nézőszámával
a 15 nyári hét alatt több mint 160 ezer nézőt lát majd vendégül.
A Budapesti Fesztivál és Turisztikai Központ ügyvezető igazgatója, Bán Teoróra az Origónak elmondta, hogy a fesztivál elérte a határait a 120 különböző programmal: „a fesztivál három hónapos, és
ebbe az időszakba nem is férne több program.
Miközben az ember szívesen szervezne többet, mert nehezen mond le bármiről, de ez a 120-as szám már valóban a plafon.”
Budapest idén elnyerte a rangos European Best Destination címet, vagyis Európa legjobb úticélja lett, és ebben a Budapesti Nyári Fesztiválnak is jelentős szerepe van. Tény, hogy
a Budapesti Nyári Fesztivál mára felzárkózott Európa nagy fesztiváljai közé.
A 120 esemény „jelentős része nagyprodukció, 14 nagyszabású bemutatónk lesz, 3 nagy külföldi társulatot hozunk, 8 világsztár látogat el hozzánk, ezért
azt gondolom, jól kitűnünk
a környező országok programkínálatait is figyelembe véve – mondta Bán Teodóra.
Az idei programot is úgy tervezték meg, hogy minden korosztály találjon magának érdekeset, valamint arra is figyeltek, hogy a műfajok lehető legszélesebb skáláját fedjék le a kínálattal. A Margitszigeti Szabadtéri Színpad
nemzetközi viszonylatban is kivételes atmoszférájú játszóhely,
ahol idén is elsőrangú nagyoperák, látványos és kivételes balett-és táncelőadások, musicalek, nagyoperett-bemutató, a klasszikus koncertek mellett jazz-, világzenei- és crossover koncertek lesznek. Az operák sorát idén Giacomo Puccini utolsó és talán legismertebb háromfelvonásos műve, a Turandot nyitja meg, a főszerepekben a román szoprán Cristina Pasaroiuval és az argentin operalegendával José Curával, a címszerepben Rálik Szilviával.
Folytatódik a fesztivál egyik legnépszerűbb komolyzenei programja, a mindig világsztárok közreműködésével zajló Operagála-sorozat.
Idén az olasz sztártenor, Vittorio Grigolo lesz a főszereplő, mellette fellép még a kiváló magyar szoprán Sáfár Orsolya és a Magyar Állami Operaház Zenekarának közreműködésével, Héja Domonkos karmester vezényletével. A két egyfelvonásos „ikeroperát”, a Parasztbecsület-et és a Bajazzók-at Georges Delnon rendezésében két augusztusi estén adják elő. A főszerepekben Carlo Ventre, Komlósi Ildikó, Marcelo Álvarez, Pasztircsák Polina, Haja Zsolt és Kelemen Zoltán énekelnek majd.
Kálmán Imre világszerte leismertebb és legnépszerűbb nagyoperettjét, a Csárdáskirálynő-t a Budapesti Operettszínház ének- és zenekara, valamint balettkara közreműködésével mutatják be Vidnyánszky Attila rendezésében, Bozsik Yvette koreográfiájával, Pfeiffer Gyula vezényletével. A főbb szerepekben: Csuha Lajos, Vadász Zsolt, Felföldi Anikó, Laki Péter, Bojtos Luca, Kiss Diána, Bakos-Kiss Gábor, Mészáros Árpád Zsolt, Lévai Enikő, Langer Soma, Fischl Mónika, Virágh József, Bardóczy Attila, Siménfalvy Ágota.
Idén a szervezők elhívták Novoszibirszki Állami Akadémiai Opera és Balettszínházat, amelynek társulata a német mondakörből megalkotott romantikus nagybalettet, a Giselle-t adja elő a margitszigeti színpadon. Szintén különleges táncelőadás lesz a francia koreográfus, Hervé Koubi a mediterráneum népeiről szóló nagyszabású tánctablója, a Barbár éjszakák. Augusztus közepén első alkalommal lép fel a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon a Sukhisvili Grúz Nemzeti Táncegyüttes. Az elmaradhatatlan Duna Karnevál Gála Világkarneválja pedig nagyjából 200 külföldi művész tánckoncertje lesz majd a Margit-szigeten. Június elején ad koncertet Nigel Kennedy, a világ vezető brácsa- és hegedűművésze. A komolyzenei koncertek közül még mindenképpen ki kell emelni Nicola Benedetti fellépését. Ő a
generációjának egyik legtehetségesebb hegedűvirtuóza, ráadásul először játszik Magyarországon.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar hagyományos idei hangversenyén Goldmark Falusi Lakodalmá-nak és Muszorgszkij Egy kiállítás képei-nek dallamait játsszák majd.
2018-ban a Városmajorban volt a sikeres Broadway-musical, a Bonnie & Clyde magyrországi ősbemutatója, és az előadás a Margitszigetre költözik az idei fesztiválon. Augusztus 20-án a Tolcsvay fivérek két darabbal is készülnek a Margit-szigeten. Egyrészt előadják a 30 éve, éppen a szigeten bemutatott Magyar Misé-t, utána pedig bemutatják Tolcsvay László első szimfonikus művét, az Új Magyar Rapszódiá-t. A Magyar mise szólistái Miklósa Erika, Janicsák Veca, Gábor Géza, Sándor Péter és Szemenyei János lesznek Werner Gábor vezényletével.
A könnyűzenei koncertek sorát az idén 5 éves Margaret Island nyitja meg. Őket a már új felállásban játszó, 15 éves Anna and the Barbies követi a Heuréka Pop Orchestrával közös Kis-éji Rock and Roll című szimfonikus koncertjével. Fellép a szigeten a világhírű oregoni bulizenekar, a Pink Martini, és ott lesz a magyar elektronikus szcéna éllovasa, a Zságer Balázs vezette Žagar zenekar Electric Rituals elnevezésű koncertjével. Az idei fesztivál könnyűzenei programját a Budapest Bár és Fenyő Miklós zárják egy-egy koncerttel.
Az egykori Hungária vezetőjének ez lesz a 22. margitszigeti, nyárzáró fellépése.
A könnyűzenei sorozatban – a teljesség igénye nélkül – fellép még Freddie, Palya Bea, a Cotton Club Singers, Náray Erika Szinetár Dórával és Szalóki Ágival, Kamarás Iván, a Magashegyi Underground Symphonic, Vásáry Tamás és a Kodály Ifjúsági Világzenekar, Rákász Gergely, a Pál Utcai Fiúk, Geszti Péter, a Hiperkarma és Caramel is.
A Városmajori Szabadtéri Színpad kínálatáról beszélve Bán Teodóra azt mondta,
számos olyan bemutatója és előadásai lesznek, amelyek főleg a hazai erőkre támaszkodnak.
A budai játszóhelyen idén is megtartják a Vársomajori Színházi Szemlét, amelyen idén jó pár klasszikus magyar mű szerepel, de lesznek könnyedebb darabok is a 8 válogatott előadás között. Fellépnek a Győri Nemzeti Színház (Heltai Jenő: Tündérlaki lányok), a Szegedi Nemzeti Színház (Örkény István: Tóték), a kecskeméti Katona József Színház (Állami áruház), a tatabányai Jászai Mari Színház (Molnár Ferenc: Az üvegcipő), a szombathelyi Weöres Sándor Színház (Salemi boszorkányok), a Miskolci Nemzeti Színház (Kosztolányi Dezső: Édes Anna), a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata (Georges Feydeau: Osztrigás Mici), a székesfehérvári Vörösmarty Színház (Black Comedy) művészei. „Nagyon értékesnek tartom, hogy ilyen előadásokat hozunk el az ország különböző helyeiről. Ez egy küldetés is számomra, hogy a Budapesten élők ismerjék meg a nagy vidéki társulatokat” – mondta Bán Teodóra a városmajori programokról.
Idén sem lesz hiány a gyerekprogramokból: a városmajori nyárnyitó Vakációváró Fesztivál és családi nap után minden hétvégén szombat délelőtt a Városmajorban, vasárnaponként pedig a Margitszigeten az Interaktív Meseszínpadon, és a Szent Margit romoknál 10 óra 30-tól kezdődnek a gyerekeknek szóló előadások és programok. A fesztivál két külön előadással készül a pedagógusoknak és családjaiknak. Ők az ország bármelyik pontjáról regisztrálhatnak. „Annak okán is, hogy anya és nagymama is vagyok, rendkívül fontosnak tartom az ő szerepüket. A pedagógusok sok esetben többet vannak a gyerekekkel, mint a szülők. A nekik szánt programok is egy küldetés a részemről. Ezt egyébként tavaly kezdtük, amikor a Salome operára tudtunk érdeklődő pedagógusokat fogadni” – mondta Bán Teodóra.
A Budapesti Nyári Fesztivál részletes programját az esemény hivatalos oldalán lehet böngészni.