A Déryné Program azért alakult, hogy olyan településekre is elvigye a minőségi színházat, ahol még talán soha nem láttak az emberek előadásokat. Önök is nyári szünetre mennek a kőszínházakhoz hasonlóan, vagy nyáron is járják az országot?
Általában a kőszínházak június elején leállnak, és augusztus végéig nyári szünetet tartanak. Mi egész évben járjuk a vidéki településeket, egyedül a Déryné Társulat tart egy rövid pihenőt augusztusban. De előtte július 20-tól 24-ig második alkalommal rendezzük meg a Déryné Fesztivált Sátoraljaújhelyen és környékén, ahol a saját társulatunk művészeivel, valamint összes új előadásával is találkozhatnak.
Mi a küldetése a fesztiválnak?
A Déryné Fesztivál a Déryné Program missziója egy nyári eseményben összefoglalva.
Ennek mentén állítottuk össze a programot is. A színházi produkciók között kiemelt szerepet töltenek be a Déryné Társulat előadásai. Megtalálják a programban Sütő András: Balkáni gerle című színművéből készült produkciót, valamint a Weöres Sándor: Holdbeli csónakos című előadást is. Petőfi Sándor: János vitéz című műve pedig a másodéves kaposvári színművészhallgatók előadásában lesz látható. Ez annak a törekvésünknek az első állomása, hogy elindítjuk a Vándorszínház keretében a kaposvári és az SZFE színművész hallgatók vizsgaelőadásainak utaztatását. Ezzel egyrészt szeretnénk erősíteni a kreatív szárnypróbálgatók iránti nyitottságot és bizalmat, másrészt hozzájárulunk a szakmájuk gyakorlásához, ezáltal pedig a szakmai fejlődésükhöz, tapasztalatszerzésükhöz is. A produkció további kilenc alkalommal lesz látható a nyáron országszerte.
Fabók Mancsi Bábszínháza A székely menyecske meg az ördög című előadást hozza el Széphalomra. A tavaly általunk felavatott Völgyszínházban a Zenthe Ferenc Színház A tanulmány a nőkről című produkciót, míg az Aradi Kamaraszínház A Zördög című darabját mutatja be. A műsort táncos, zenés produkciók is színesítik, Dánielfy Gergő előadásában lesz látható a Szimpla vágyak című mono-musical, valamint az Urban Verbunk is érkezik a Rózsa story című, nagy sikerű táncelőadásával.
Széphalmon a Magyar Nyelv Múzeuma parkjában családi programokat szervezünk,
a tavalyi sikerre tekintettel idén is lesz Nagy János vitéz játék,
de artistákkal, bohóccal, mesemondóval is találkozhatnak a gyerekek. Érdekes báb- és hangszerbemutató, valamint népi játszóház és Kerekítő-foglalkozások várják majd a családokat.
Már tavaly is voltak zenei programok. Az idén is szerveznek koncerteket?
Az elmúlt évben már kisebb akusztikus zenekarokat meghívtunk a fesztiválra, az idén még több zenekar gazdagítja a sort.
A fellépők között van a Sentimento, a Gipsy Jazz Five, a Beatangok, a Valami Swing, a Fruzsikás, a Talamba, a Hutchky & Stars és a Resti Kornél zenekar.
A zsólyomkai pincesoron egy szál gitáros akusztikus produkcióval várja a közönséget Papp Sándor és Ritter István.
Ugyanezen a helyszínen igazi csemegének számít Újhelyi Kinga Jászai-díjas színművésznő és zenészbarátai „Gyöngykoszorú" című koncertje, ahol saját versmegzenésítéseket adnak elő zongora, cselló, hegedű, akusztikus gitár, cajón és harmonika kíséretében.
A fesztivál zenei palettáján olyan kiváló zenekarok is szerepelnek, mint a Csík zenekar, Szabó Balázs Bandája, továbbá vendégünk lesz a Kerekes Band és Ferenczi György és a Rackajam is.
Egy különleges echós szekér is járja majd a környéket...
Igen, a tavalyihoz hasonlóan idén is találkozhatnak a Theater Wagennel, amely Alsóberecki, Füzér, Füzérradvány, Mikóháza, Hollóháza, Telkibánya és Boldogkőváralja településekre látogat.
A Petőfi 200 emlékévhez kapcsolódóan a Csavar Színház A helység kalapácsát, valamint A nagyidai cigányok című interaktív előadást mutatja be.
Éppen ez szimbolizálja legjobban a Déryné Program célkitűzését:
eljuttatja a színházat, a minőségi kulturális programokat olyan helyekre, ahol ritkán vagy még soha nem láttak minőségi színházat az emberek.
2020 tavaszán - éppen a világjárvány kirobbanásakor - indult a program. Mi volt az eltelt időszak tapasztalata? Hogyan fogadták az emberek az előadásokat?
Kihívásokkal teli két év van mögöttünk, de egyértelművé vált, hogy
elképesztően hiánypótló szerepet töltünk be.
Az indulás óta, összesen alig több, mint egy évet tudtuk az országot járni, így az elért eredményeinkkel még inkább elégedett vagyok.
Összesen 28 bemutató és 1016 színházi előadás valósult meg az ország 457 befogadóhelyén, valamint több, mint 137 000 néző tekinthetett meg színvonalas színházi produkciókat ingyenesen vagy jelképes jegyáron.
Mára a regisztrált befogadóhelyek száma 802 - ennyi település szeretné, ha ellátogatnánk hozzájuk. Ezek a számok magukért beszélnek.
Hihetetlen a várakozás, szívet melengető hálával fordul felénk a közönség, mi pedig ezt jó előadásokkal próbáljuk viszonozni.
Az idei évnek az a küldetése, hogy olyan helyekre jussunk el, ahol még nem voltunk.
Ön is megy a társulattal? Tapasztalja az emberek szeretetét?
Sűrű időbeosztásom mellett is fontosnak tartom, hogy időt szakítsak az utazásra, sőt, azt tervezem, hogy az eddigieknél is többet legyek jelen. Olyan hálával, szeretettel fordulnak felénk az emberek, hogy az valóban megható. Sok településen főznek nekünk, és az előadás után együtt ünneplünk az emberekkel.
Engem azok a személyes történetek érintenek meg leginkább, amikor nyomot hagyunk egy-egy kistelepülés történetén, olyan helyekre is eljutottunk, ahol 30 éve, vagy akár még soha nem volt színházi előadás.
Volt olyan nyári szabadtéri előadás, amelyen az egész falu megjelent - az emberek csodálattal nézték a produkciót. Leírhatatlan volt a hangulat. Megtörtént a varázslat, a színház varázslata. A Déryné Program küldetésének mélysége és ereje, hogy a kistelepülések közösségeit aktivizáljuk.