Magyarországon két-háromezer 15 év alatti cukorbeteg gyermeket kezelnek, az arány a többi európai országhoz képest közepesnek mondható. A gyakoriság igen eltérő a világban, míg Japánban csupán három, addig Finnországban negyvenhárom főt kezelnek cukorbetegséggel százezer gyermekből. Akár csecsemőkorban is kezdődhet, de jellemzően 4-6 éves kor között, vagy kiskamasz korban jelentkezik. Családi halmozódás megfigyelhető, a szülők betegsége esetén a megbetegedés valószínűsége 5 százalék körül van, érdekesség, hogy egypetéjű ikreknél az együttes előfordulás valószínűsége "csak" 35 százalék.
Meglehetősen gyorsan kialakulhat
Gyermekkorban a cukorbetegség néhány hét alatt fejlődik ki és megjelenése után néhány nappal egészen súlyos állapot is kialakul. Általában a gyermek étvágya fokozódik, ennek ellenére feltűnően fogy. Emellett sokat iszik és sokat pisil, jellemző tünet, hogy a korábban szobatiszta gyerek újra bepisil. Tipikus a kifejezett fáradékonyság és fejfájás, gyermekkorban gyakori a viselkedési zavar.
Könnyen felismerhető a betegség, ha jelentkezik karakteres tünete, az acetonos lehelet, melynek körömlakk-lemosóra emlékeztető illata felkelti minden édesanya gyanúját. Gyakran viszont hasi fájdalom, hányás képében jelentkezik, ami más betegségek irányába viheti gondolatainkat. Kezeletlenül a kis páciens állapota rohamosan romlik, aluszékonyság, majd kóma alakulhat ki, mely halálához vezet.
Jellemző klinikai tünetek megléte esetén egyszerű a diagnózis: akár a háziorvosi rendelőkben megtalálható vércukormérő készülék és egy vizelet tesztcsík elegendő a betegség igazolásához. Ilyenkor a gyermek vérében és vizeletében igen magas cukorértéket találunk, a vizeletében aceton mutatható ki. Bizonyos esetekben a diagnózis felállításához és pontosításhoz egyéb vizsgálatok elvégzésére is szükség van.
A kezelés fő eleme az inzulin
Ha igazolódik, hogy a gyermek cukorbeteg, az inzulinkezelést mihamarabb meg kell kezdeni. Napjainkban géntechnológiával előállított emberi inzulint használunk, hatásuk alapján megkülönböztetnek gyors, közepes vagy elhúzódó típust, de vannak kombinált készítmények is. A hormont a bőr alá kell bejuttatni injekció vagy úgynevezett "pen" segítségével. Utóbbi nevét onnan kapta, hogy leginkább egy golyóstollra hasonlít, a hegye helyén egy nagyon vékony és rövid tű van, mely gombnyomásra ugrik elő és fecskendezi be a kívánt mennyiséget a comb, a hasfal, vagy a kar bőre alá. Ennek használata egyszerűbb, kevésbé fájdalmas, kisebb a tévedés lehetősége. Néhány éves gyerekek szülői felügyelet mellett igen ügyesen használják. Emellett hazánkban is elterjedőben van az inzulin pumpa használata: ennek segítségével folyamatosan jut a beteg inzulinhoz, az étkezésekhez járó inzulinadag pedig egy gombnyomással a szervezetbe kerül.
A kezelés másik fő pillére a diéta. Ez nem egyszerűen a cukor megvonását jelenti: a cél, hogy jó anyagcsere-egyensúly mellett megfelelő energiát biztosítsunk a gyermek fejlődéséhez és növekedéséhez, egészséges táplálkozási szokásokat alakítsunk ki, megakadályozzuk az akut és krónikus szövődmények kialakulását.
A cukorbetegség gyógyítása sok tudós álma: intenzív kutatások folynak az őssejt terápia valamint a szigetsejt átültetés terén is. A génterápia során a hasnyálmirigy sejteket próbálják újra inzulintermelésre bírni. Folynak kísérletek a szájon át vagy orron keresztül használható inzulinkészítmény kifejlesztésével kapcsolatban is - egyelőre azonban a betegséget gyógyítani nem tudjuk, csak kezelni.
Dr. Karoliny Anna
gyermekorvos