A tavaszi böjt nem a modern kor találmánya: a keresztények már két évezrede koplalással várták a húsvét, a feltámadás eljöttét. A böjt hamvazószerdán kezdődött és negyven napon át tartott. Ma is vannak, akik ebben az időszakban teljesen lemondanak a húsról, legfeljebb halat fogyasztanak, mások a pénteki napokon mellőzik a húsételeket.
"A negyvennapos böjtre a szervezetünknek tulajdonképpen nincs szüksége, az emberek ezt vallási meggyőződésből tartják" - mondta el lapunknak Wollák Zsuzsanna, dietetikus. "A tisztítókúrák ezzel szemben hasznosak és fontosak. A szervezetünkben felhalmozódó méreganyagok, vegyszerek és a szennyezett levegő ugyanis rendkívül igénybe vesznek bennünket, felhalmozódásuk betegséget okozhat."
A szakértő szerint az ülő életmód és az elfogyasztott táplálék miatt hetente egy böjtnapra lenne szüksége az mai embernek, azonban már az is eredmény, ha valaki évente kétszer, - tavasszal és ősszel -, megtisztítja meg a szervezetét.
A lényeg a fokozatosság
A böjtök közül talán a léböjt a legismertebb, amikor étrendünkből mellőzük a szilárd táplálékokat. Ehhez képest a száraz böjt során még lemondunk a levesekről, a gyümölcslevekről, a gabonakrémekről és a tejsavóról is. Kombinált böjt esetén a klasszikus léböjt és a száraz napok váltakoznak.
"Kezdő böjtölőknek maximum egyhetes kúrát szoktunk javasolni" - meséli Budai Erika természetgyógyász, fitoterapeuta. "3-5 napnál hosszabb időre tervezett böjthöz viszont már érdemes kikérni az orvos véleményét."
Az egyhetes kúra néhány bevezetőnappal kezdődik, amikor az anyagcsere ráhangolódik a közelgő böjtre. "Ezekben a napokban ajánlatos csak folyadékot fogyasztani, a legjobbak a bio gyümölcs- és zöldséglevek" - tanácsolja a dietetikus szakértő. "Emellett ehető még erőleves és gyümölcsvelő, azaz héjastól pépesített gyümölcs is. Ez utóbbiban elegendő szénhidrát található, a vitaminok és rostok pedig beindítják a tisztító folyamatokat. Állati eredetű táplálékot ilyenkor nem szabad fogyasztani".
Tilos a kávé, az alkohol és a dohányzás
"Már a bevezetőnapokon is tilos a kávé és az alkohol, és ugyanez igaz a dohányzásra is" - figyelmeztet a természetgyógyász. "Az alkohol és a kávé ugyanis nagyon megterhelik a böjt során amúgy is eléggé igénybe vett májat, holott a cél éppen a felhalmozódott méreganyagoktól történő megszabadulás".
A böjt során általában 1-2 napon át csak folyadékot fogyaszt az ember: 100 százalékos gyümölcsleveket, zöld- illetve gyümölcsteát, valamint szénsavmentes ásványvizet. Kedvező hatás általában már néhány óra elteltével is tapasztalható: nő az energiaszint, és csökken a fáradékonyság. "A csak gyógyteát engedélyező böjtök hatása elmarad ettől" - jegyezte meg Wollák Zsuzsanna. "Ezek a szigorú kúrák általában legyengítik a szervezetet, kínlódás végigcsinálni őket".
A böjtnap vagy böjtnapok után a felépítő napok következnek, amelyek során fokozatosan újból visszakerülnek a szilárd táplálékok az étrendbe. "E napokban a legideálisabbak az alacsony glikémiás indexű zöldségekből, például babból, borsóból vagy lencséből készült pürék" - javasolja a dietetikus. "Ehhez különféle csírák is hozzáadhatók, a hetedik-nyolcadik naptól pedig újból fogyaszthatók az állati eredetű fehérjék is."
Májtisztítás ricinusolajjal? - A szakember nem ajánlja
Internetes fórumokon és a természetgyógyászok "fegyvertárában" számos módszer létezik a máj és a vesék megtisztítására.
"A gyógyteák fogyasztása rendben van, de az olyan tisztító eljárások, mint például a grapefruit vagy a ricinusolaj fogyasztása szakmailag elítélendő, többet ártanak, mint használnak" - hangsúlyozza Wollák Zsuzsanna. "A máj károsodása leggyakrabban túlzott alkoholfogyasztás, túlzásba vitt étkezések vagy gyógyszerszedés miatt alakul ki, így leginkább a zsír- és koleszterinszegény diéta segít e szervünknek. Vesetisztításra bőséges folyadékfogyasztással és nyomelem-pótlással van lehetőség."
Túlzás a beöntés
Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált a kolon-hidroterápia vagy beöntés. Ennek során váltakozó hőmérsékletű vízzel tisztítják meg a vastagbelet a vakbéltől a végbélig. Az eljárás hívei azt állítják, hogy a kolon-hidroterápia olyan betegségek esetén is segíthet, mint például a migrén vagy a pattanásos bőr. A rendszeres beöntés hatására azonban a belek izmai ellustulhatnak, így a betegek "beöntésfüggővé" válhatnak.
Számos belgyógyász-gasztroenterológus emellett úgy véli, a béltükrözés előtt alkalmazott keserűsós hashajtás bőven elegendő a belek kitisztításához, felesleges a beöntés.
"Mivel rengeteg féle tisztítókúra és böjt létezik, nagyon nehéz eligazodni közöttük. A legfontosabb, hogy a szakemberek alternatívákat kínáljanak a böjtölni vágyóknak" - emelte ki Wollák Zsuzsanna. "Többféle böjtöt, módszert kell bemutatni, hogy a lehetőségek közül mindenki a számára legmegfelelőbbet választhassa ki."
Nem javasolt a böjt:
- veseelégtelenségben és pajzsmirigy-túlműködésben szenvedőknek