Vágólapra másolva!
A mai szuperhősök két kategóriája - az erőszakos macsó és az ügyeskedő, felelőtlen szélhámos - a kisfiúk számára nem a legmegfelelőbb viselkedési minta - állítják amerikai kutatók.
Vágólapra másolva!

"A modern szuperhősök sokban különböznek múltbéli elődeiktől, akik sokkal sebezhetőbbek voltak" - hangzott el egy előadáson az Amerikai Pszichológusok Egyesületének gyűlésén. "Az mai férfimodellek kerülik a felelősségvállalást."


Sharon Lamb professzor és csapata összesen 674, 4-18 év közötti fiút kérdezett ki, hogy megtudja, miről is olvastak és milyen filmeket néztek. Ezek után pedig elemezni kezdték a férfi szereplők viselkedését és azt találták, hogy két férfitípus rajozolódott ki a filmek alapján: az agresszív szuperhős és az ügyeskedő, aki viszont meg sem próbál hősködni.


"Nagyon különböznek a mostani mozihősök és a régi képregényhősök. A mai szuperhősök inkább csak akcióban jeleskednek, és abban, hogy meg sem kottyan nekik a non-stop erőszak. Agresszívak, szarkasztikusak és ritkán beszélnek arról, hogy tetteik miért is jók az emberiségnek. Ha ezek az alakok nem szuperhős jelmezben vannak, akkor kihasználják a nőket, hatalmas aranyékszerekkel és fegyverekkel fitogtatják férfiasságukat" - állapította meg Lamb professzor. "A fiúk a régi képregényhősökről még példát tudtak venni, mert azok civilben sebezhető hétköznapi emberek voltak, valódi problémákkal."


Az agresszív macsó hős mellett a másik minta az ügyeskedő, lábát lógató, felelőtlen férfimodell volt. "Ezek az alakok viccesek ugyan, de a fiatal srácoknak pont ilyenné nem szabad válniuk, ugyanis ezek a felelőtlen figurák nem járnak iskolába és nem vállalják a felelősséget semmiért. Nem hiszem, hogy jó hatással van a fiúkra, ha látják az szélhámos üdvözült mosolyát egy nagy átverés után" - tette hozzá Lamb.


Dr. Carlos Santos 426 középiskolás fiú ellenálló-képességét vizsgálta meg a sztoikus, önálló és fizikailag kemény jellemvonásokkal - a férfiasság sztereotípiáival - szemben. Az eredmény azt mutatta, hogy a fiúk ellenálló-képessége különösen az agresszióval és az önrendelkezéssel szemben egyre inkább csökken, ahogy serdülőkorba lépnek. Ezáltal viszont mentálisan komoly veszélynek vannak kitéve.


"Nagyon fontos a megfelelő segítségnyújtás, hogy ellen tudjanak állni ezeknek a viselkedésformáknak, és hogy ezáltal egészséges szociális kapcsolataik lehessenek" - mondta Dr. Santos.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről