Félénk vagy? Megoldás: a szerelemhormon

Vágólapra másolva!
Azt már eddig is tudtuk, hogy az oxitocin milyen fontos szerepet játszik az anyai ragaszkodás, a szerelem és barátság kialakulásában. Most azonban kiderül, hogyan segít a félénk, vagy önmagukat szerencsétlennek érző embereknek szociális készségeik javításában. A kutatás eredményeiről a Mount Sinai Orvostudományi Iskola és a Columbia Egyetem számolt be a Psychological Science szakfolyóirat szeptemberi számában.
Vágólapra másolva!

Az oxitocin nem sok változást idéz elő azokban, akik már egyébként is jó szociális és kapcsolatteremtő képességekkel rendelkeznek. "Rengetegen azt hiszik, hogy az oxitocin minden embert empatikusabbá és megértőbbé tesz" - mondja Jennifer Bartz, a Mount Sinai Orvostudományi Iskola pszichiátriai professzor-asszisztense. "A mi kutatási eredményeink azonban ellentmondanak ennek. Úgy tűnik, az említett hormon csak azok számára van szociális képességnövelő hatással, akik kevésbé jártasak a társadalmi interakciókban."


A kutatók 27 egészséges, felnőtt férfi szociális kompetenciáit mérték: ki kellett tölteniük egy tesztet, amely azt méri, milyen szinten képes végiggondolni az illető különböző társadalmi szituációkat. Később a kutatók véletlenszerűen kijelölték, hogy kinek adnak be oxitocint, kinek placebót. A férfiak ezek után olyan videókat néztek, amelyben emberek különböző élethelyzetekben érzelmi vitákat folytatnak egymással, és értékelniük kellett a látott érzelmeket.


Az alacsony szociális kompetenciákkal rendelkező férfiak közül jobban teljesítettek azok, akik oxitocint kaptak, és rosszabbul azok, akik csak placebót. Az eleve jó képességekkel rendelkező embereknél nem tapasztaltak változást az oxitocin hatására.


A kutatók elismerik, hogy még sok kutatásra van szükség e téren, de azt bátran kijelenthetik, hogy az oxitocin képes kezelni az emberek szociális képességeinek hiányosságait, mint például az autizmust.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!

Mindent egy helyen az Eb-ről