Nicolette a megfelelő időben, a 40. hétre született, azonban kisebb volt, mint a többi újszülött, súlya pedig nem érte el a két kilogrammot. Hiába volt jó étvágya, az első kilenc hónapban nem nőtt semmit.
Az első születésnapján a kislány még mindig nem érte el egy átlagos újszülött méretét, de erősnek és egészségesnek tűnt.
Az orvosok tanácstalanok voltak: a dietetikus azt mondta, kapjon több zsírt, attól majd fejlődni fog. Nicolette azonban csak kövér lett, nőni nem nőtt. Mások a növekedési hormont ajánlották: a kislány 18 hónapon keresztül napi rendszerességgel kapta a hormont, hatása azonban ennek sem volt.
A második, harmadik, negyedik születésnapján Nicolette még mindig feleakkora volt, mint a hasonló korú gyerekek. A ma már tinédzser kislány magassága egy méter körül végleg megállt.
Miközben apja a gyakorlati életüket szervezte - lépcsőt faragott a fürdőkádhoz, a mosdóhoz, a vécéhez, a kislány a mai napig gyerekülésben ül az autóban, speciális kisméretű ruhákat hord -, anyja rendületlenül kutakodott az interneten. Így talált rá egy amerikai családra, amelyben a lány ugyanazon külső jegyeket hordozza, mint Nicolette: horgas orr, kis fogak, jellegzetes ovális arcocska. Mindehhez hiperaktív természet, rövid alvásidő, lassú mentális fejlődés, és szokatlanul magas, nyüszítő hang társul. A diagnózis pedig, amire az új-zélandi kislány szülei kilenc évet vártak, primordiális törpeség.
A primordiális törpeség a legritkább a 200 fajta törpeség közül, a világban alig százan szenvednek tőle. A betegség genetikai eredetű, ezért nem hatott a növekedési hormon. A primordiális törpeséggel születettek többsége nem éli túl a gyerekkort. A világon egyelőre csak egy olyan beteg ismert, aki megérte a 30 éves kort. Olyan, mintha időzített bomba ketyegne a fejükben, ugyanis nagy eséllyel alakul ki náluk agyvérzés, agyi aneurizma, valamint sokat szenvednek erős migréntől.
Primordiális törpeséget Nicolette előtt Új-Zélandon még nem diagnosztizáltak, így az orvosok bizonytalanok voltak, amikor a kislány anyja előállt ezzel a sejtésével. Hogy megbizonyosodjanak a diagnózist illetően, a családnak a fél világot át kellett repülnie. Kilenc év után végre sorstársak között voltak - az Amerika Kis Emberei elnevezésű, évente megrendezésre kerülő konferencián. Az egyhetes rendezvény összehozza az ugyanabban a cipőben járó szülőket, gyerekeket és a szakembereket.
Nézd meg a Pöttöm Pannáról szóló filmet LifeNetwork műsorán!