A vitaminok és ásványi anyagok úgynevezett mikrotápanyagok, amelyekre a szervezetnek szüksége van kis mennyiségben, de egyenletes eloszlásban. E tápanyagok többségét a szervezet maga nem tudja előállítani.
A vitaminok eltérő felszívódása
A vitaminok növényekben és állatok húsában fellelhető természetes anyagok. Két fajtájuk van: a vízben és a zsírban oldódók. A vízben oldódók könnyen felszívódnak, és a zsírban oldódókkal ellentétben a felszívódásukhoz nem kell epe (a zsírokat emésztő folyadék). A vízben oldódó vitaminokból a test nem halmoz fel nagyobb mennyiségeket, a felesleget a vesék kiválasztják, és a vizelettel ürülnek.
A testnek epére van szüksége ahhoz, hogy felszívhassa a zsírban oldódó vitaminokat. Ha ez megtörtént, a zsírszövetekben tárolja azokat, és mikor szükség van rájuk, ezekből a raktárokból jut hozzájuk a szervezet.
A vízben oldódó vitaminok közé tartozik a C-vitamin, a biotin, valamint a B-vitmaminok közül hétféle (tiamin, riboflavin, niacin, pantoténsav, piridoxin, folsav és kobalamin). Zsírban oldódik az A, D, E és K-vitamin.
Mi a különbség ásványi anyag és nyomelem között?
Az ásványokat a földből vagy vízből nyerik ki. A növények és állatok szervezete azért szívja fel, hogy tápanyagokat állítson elő belőlük. A főbb ásványi anyagok a kalcium, a foszfor, a magnézium, a nátrium, kálium, kén és klorid. Ezekre nagyobb mennyiségben van szüksége a felnőtt szervezetnek.
A nyomelemek közé a króm, a réz, a fluorid, a jód, a vas, a magnézium, a molibdén, a szelén és a cink tartozik. Ezekből kisebb mennyiség is elegendő.
Az ételek élelmi rostot is tartalmaznak
Az ételekkel bevitt vitaminokat és ásványi anyagokat nehéz lenne túladagolni, azonban a táplálék-kiegészítőkből könnyű túl sokat beszedni. Különösen érvényes ez a zsírban oldódó vitaminokra.
A legjobb vitamin- és ásványianyag-források a teljes értékű táplálékok. A kiegészítőkkel szemben három fő előnyük van: először is a szervezetnek szükséges variációban tartalmazzák a mikrotápanyagokat. Egy narancsban van például C-vitamin, de béta-karotin, kalcium és más tápanyag is. A C-vitamin tablettában e két utóbbi tápanyag nincs benne.
Másrészről tartalmaznak élelmi rostot, ami fontos az emésztéshez, és megelőznek egy sor betegséget, mint például a rákot, a cukorbajt és a szívbetegségeket, sőt, a székrekedést is. Emellett antioxidánsokban is bővelkednek, melyek lassítják a sejt-és szövetkárosodás természetes folyamatát.
Ha valaki inkább tabletták formájában veszi magához a vitaminokat, akkor kihagyja ezen mikrotápanyagok egyéb előnyeit. Azok számára azonban, akik például szigorú diétát tartanak, a kiegészítők biztosíthatják azt, ami az étrendjükből hiányzik. Ugyancsak megváltozik az idősek és várandós nők tápanyag-szükséglete, ezért nekik is szükségük lehet pótlásra.
Fontos azt is tudni, hogy bármilyen koffeintartalmú étel vagy ital (kávé, tea, csokoládé, üdítő) gátolhatja a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását, illetve fokozza azok kiválasztódását a szervezetből.