Bár a globális felmelegedés okozta fenyegetéssel egyre inkább tisztában van a világ, az emberiségnek 2006-ban mégsem sikerült csökkenteni a különböző gazdasági tevékenységek környezetre kifejtett hatását. A NASA például szeptemberben publikálta jelentését, mely szerint az utóbbi évmilliók egyik legmelegebb esztendején vagyunk túl.
Főleg a rohamosan fejlődő, hatalmas ázsiai országok, Kína és India, valamint a szintén jelentős iparral rendelkező Brazília miatt az üvegházhatást tápláló gázok kibocsátása idén gyorsabban nőtt, mint korábban bármikor. Márciusban egy kutatás azt is kimutatta, hogy a légkörbe kikerült gázok felgyülemlése is most a leggyorsabb. Ennek köszönhetően felmerült az a gondolat, mely szerint a természet szén-dioxid befogadó képessége véges is lehet és ennek megfelelően most kifulladni látszik. Ennek következményeit ma még nem látjuk.
Az erdők fogynak is, meg nem is |
2006-ban tovább folytatódott a dél-amerikai őserdők pusztítása, de látványosan fogynak a Himalája-hegység erdői is. Jó hír viszont, hogy az Egyesült Államokban, Oroszországban és Kínában folyamatosan nő a fákkal borított területek aránya.
Sajnos planétánk jégtakarójának állapotáról is újabb szomorú adatokat ismertünk meg. Februárban például egy kutatás során azt mutatták ki, hogy a Grönland szigetét borító jégtakaró vékonyodásának sebessége megduplázódott az utóbbi évtizedben. Kiszámolták: a jégsapka negyvenóránként egy köbkilométernyi jeget veszít, ami hasonló ütemű fogyás mellett azt eredményezheti, hogy akár száz éven belül - nevének megfelelően - teljesen kizöldül a sziget (Grönland = zöld vidék, zöld föld).
A tudósok sorozatos bizonyítékai ellenére a gazdag nemzetek politikusai még mindig képtelenek bármit is tenni a felmelegedés megakadályozásáért. Emellett továbbra is sokan vannak, akik a globális felmelegedés tényét sem ismerik el.
A légkörre rossz hatással levő gázok kibocsátásának csökkentését követelők számára rossz hír volt, hogy novemberben az ENSZ Nairobiban (Kenya) tartott klímakonferenciáján nem sikerült megegyezniük a feleknek, hogy a 2012-ben lejáró Kiotói Egyezmény után milyen újabb célokat jelöljenek ki maguknak.
Nairobi nem hozott sikert |
Legutóbb a jegesmedve kipusztulásának veszélyéről érkeztek vészjósló hírek |
De nem csak a halak száma fogy rohamosan. Májusban a világ egyik legnagyobb környezetvédelmi szervezete, az IUCN ismét publikálta éves jelentését a kihalóban levő fajokról. Kiderült, hogy jelenleg átlagosan öt fajból kettő a kihalás közelében van.
Forrás: New Scientist