Hamarosan megérkeznek az észak-koreai egységek Kurszkba, hatalmas a káosz Ukrajnában
2024. október 23. 06:33
Olvasási idő: 1 perc
Események
Fotó: AFP
Élő közvetítésünk az orosz-ukrán háború 973. napjáról.
Magyarország területére 2024. október 22-én az ukrán-magyar határszakaszon 5072 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 3876 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 19 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást.
Kiugróan magas a rokkantak aránya az ukrán vám-, adó-, nyugdíjpénztári és önkormányzati tisztviselők körében - legalábbis papíron, ami okot ad arra, hogy ezeket a leszázalékolási eseteket sürgősen felülvizsgálják - mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki nyíltan arra utalt, hogy a nemrég kiderült ügyészi botrány után ezekben a munkakörökben is csalással és megvesztegeséssel juthattak emberek rokkantsági igazolásokhoz, csak hogy elkerüljék a katonai szolgálatot.
Napi videójában a katonai főparancsnokra hivatkozva azt mondta az ukrán elnök, hogy akár két, egyenként 6000 fős észak-koreai katonai egység is készülődhet az Ukrajna elleni bevetésre.
Volodimir Zelenszkij szerint ha Észak-Korea be tud avatkozni az európai háborúba, az azt bizonyítja, hogy nem elég erős az Oroszországra nehezedő nemzetközi nyomás.
Ukrajna lakossága több mint 10 millió fővel csökkent az ország ellen 2022 februárjában indított orosz támadás óta, a kivándorlás és a termékenység csökkenése miatt - jelentette ki az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) regionális igazgatója kedden.
Florence Bauer kiemelte, hogy jelentésüket az ukrán kormány adatai alapján állították össze; hozzátéve, hogy az ország "már a háború eszkalációja előtt is komoly demográfiai gondokkal nézett szembe, mivel a tömeges kivándorlás miatt a legalacsonyabb népesedési rátával rendelkezett Európában.
Varsó a nyugat-lengyelországi Poznanban működő orosz konzulátus bezárásával válaszol a Lengyelországban és a szövetséges országokban az utóbbi időben történt szabotázsakciókra – jelentette be keddi sajtóértekezletén Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter.
Sikorski szerint a szabotázsakciók, valamint a lengyel-fehérorosz határ destabilizálása és a kibertámadások a hibrid háború részét képezik.
A lengyel hatóságok által folytatott nyomozásra hivatkozva a miniszter Oroszországot nevezte felelősnek a Lengyelországban és a vele szövetséges országokban az utóbbi hónapokban történt szabotázsakciókért.
„Ezért úgy döntöttem, hogy visszavonom a működési engedélyt az Oroszországi Föderáció poznani konzulátusa számára, annak személyzetét pedig nemkívánatos személyeknek nyilvánítjuk” – jelentette ki Sikorski.
Lengyelország "fájdalmas" választ fog kapni a poznani orosz konzulátus bezárására - jelentette ki kedden Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.
"Az újabb ellenséges lépésre fájdalmas választ fogunk adni" - húzta alá Zaharova, akit a RIA Novosztyi orosz hírügynökség idézett.
Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter keddi sajtóértekezletén közölte, hogy Varsó a nyugat-lengyelországi Poznanban működő orosz konzulátus bezárásával válaszol a Lengyelországban és a szövetséges országokban az utóbbi időben történt szabotázsakciókra.
Andrij Kosztyin ukrán főügyész bejelentette, hogy lemond tisztségéről kedden az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) ülése után, amelyet Volodimir Zelenszkij elnök az állami tisztségviselőknek kiadott, a hadkötelezettség megkerülésére alkalmas, hamis rokkantsági igazolások miatt hívott össze.
Kosztyin a Telegramon közzétett bejegyzésében elismerte, hogy az ukrán ügyészek körében számos ilyen esetet rögzítettek. Hozzátette: az állam minden szintjén folynak az ellenőrzések, és indultak büntetőeljárások is.
"Teljes mértékben helyesnek tartom Volodimir Zelenszkij ukrán elnök álláspontját, miszerint nemcsak a rokkantság megállapításáról, az ennek megfelelő nyugdíj meghatározásáról és egyéb kedvezményekről szóló jogsértő határozatokat kell eltörölni, nemcsak egyértelmű jogszabályi és szervezeti változtatásokat kell végrehajtani, hanem vállalni kell érte a személyes felelősséget, beleértve a politikait is."
Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy likvidáltak négy ukrán pilóta nélküli hajót a Fekete-tengeren, a Krím-félsziget felé.
Kijev arról értesült, hogy két észak-koreai egység, összesen akár 12 000 katona fog részt venni a háborúban. A fegyveres erők állítólag szerdán érkeznek meg az oroszországi Kurszk régióba.
Narendra Modi indiai miniszterelnök a BRICS-csúcstalálkozó előtt azt mondta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy békét akar Ukrajnában, és országa kész segíteni a fegyverszünet elérésében.
A közelgő tél igazi próbatétel lesz a háború harmadik évében kimerült ukrán lakosság számára. Oroszország folyamatosan építi le az ország energetikai infrastruktúráját, erőműveket, villamosenergia-hálózati alállomásokat és tároló létesítményeket vettek célba.
A legnagyobb teher a frontvonalbeli városokra, például Harkovra hárul, a várost kiszolgáló erőművek közül kettő ugyanis márciusban megsemmisült.
A drónokkal és tüzérséggel végrehajtott orosz támadások lakóépületeket értek, öt ember, köztük egy gyerek is meghalt a kelet-ukrajnai Szumi és Donyeck régiókban – közölték tisztviselők. Két ember meghalt, egy másik pedig megsebesült Mirnograd városában orosz lövöldözés következtében.
A moszkvai védelmi minisztérium kedden bejelentette, hogy erőik elfoglalták a donyecki régióban található Novoszadove települést. Ukrán dróntámadásban Enerhodar városában, ahol a zaporizzsjai atomerőmű is található, egy ember meghalt.
Csütörtökön találkozik Vlagyimir Putyinnal António Guterres, az ENSZ főtitkára a BRICS-csúcson – erősítette meg hivatala, miután az ukrán külügyminisztérium bírálta a látogatásról szóló hírt.
Guterres helyettes szóvivője, Farhan Haq a Putyinnal folytatott tárgyalásokról kérdezve azt mondta, Guterres „megerősíti jól ismert álláspontját” az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, és felvázolja „az igazságos béke feltételeit”.
Guterres döntése sokakat feldühített nyugaton, mióta a nemzetközi büntetőbíróság 2023 márciusában elfogatóparancsot adott ki Putyin letartóztatására az ukrajnai háborúval kapcsolatban.
Alexander Stubb finn elnök szerint az, hogy észak-koreai katonákat vethetnek be az oroszok, az elkeseredettségüket mutatja.
Iráni fegyverekre, észak-koreai katonákra támaszkodnak. Lehet ez még rosszabb?
- mondta Stubb, aki jövő héten Kínába látogat.
Kijelentette, hogy arra kéri Hszi Csin-ping elnököt, hogy semmilyen módon ne támogassák Oroszországot.
Az ukrán katonai hírszerzés arra számít, hogy szerdán észak-koreai katonák jelennek meg Oroszország kurszki régiójában. Holnap érkezhetnek az első egységek Kurszkba – mondta Kirillo Budanov altábornagy, a HUR hírszerzési igazgatóságának vezetője a The War Zone című amerikai lapnak.
Egyelőre nem világos, hogy hányan érkeznek és hogyan lesznek felszerelve. Pár nap múlva meglátjuk.
Ukrán tisztviselők szerint egy férfi, akit be akartak sorozni, öngyilkos lett. Történt ez azután, hogy rendőrök elvitték a Poltava városában található toborzóközpontba.
Nem volt hajlandó alávetni magát az orvosi vizsgálatnak
– közölte a toborzóközpont, akik a férfi holttestét a központ egyik „technikai helyiségében” találták meg.
Halála pontos körülményeinek feltárására vizsgálat indult. A mozgósítás érzékeny téma Ukrajnában.
A legtöbb munkaképes férfi nem hagyhatja el az országot, a 25 év felettieket pedig behívják katonának.
Nemrég bejelentette lemondását Ukrajna legfőbb ügyésze, Andrij Kosztin egy sorozási botrány miatt. Ennek alapja, hogy több tucat hivatalnokot azzal vádolnak, hogy pozíciójukat kihasználva szereztek rokkantsági státust, hogy elkerüljék a katonai szolgálatot.
„Egyébként nem csak az ügyészek” – mondta Zelenszkij legutóbbi beszédében.
Több száz olyan eset van, amikor nyilvánvalóan indokolatlan rokkantsági státusz van a vám- és adótisztviselők körében, a nyugdíjpénztári rendszerben és a helyi hatóságoknál… Mindezt gondosan és gyorsan kell kezelni
– magyarázta az ukrán elnök.
Zelenszkij cáfolta azokat a híreszteléseket, amelyek szerint leváltani készülne Rusztem Umerovot a védelmi tárca és Kirilo Budanovot a katonai hírszerzés éléről.
Éjszaka légicsapást mért az orosz hadsereg a kerület lakóövezetére.
Egy magánház romjai alól mentettek ki egy sérült férfit, majd két halott holttestét vitték el.
Az orosz hadijelentés az elmúlt nap folyamán Ukrajnában megsemmisített haditechnikai eszközök között sorolt fel 11 páncélozott harcjárművet - közük
két amerikai Bradley gyalogsági harcjárművet -, két nyugati gyártmányú 155 milliméteres önjáró és egy vontatott tarackot, egy francia amerikai HAMMER légibombát,
HIMARS sorozatvetők négy rakétáját, továbbá 77 repülőgép típusú drónt.
Bekérették az orosz külügyminisztériumba kedden Alexander Graf Lambsdorff német nagykövetet, tiltakozásul
a rostocki haditengerészeti parancsnokság létrehozása miatt, amelynek célja a NATO védelmi készültségének megerősítése a Balti-tenger térségében.
A moszkvai tárca közleménye szerint a parancsnoki központ felállítása sérti a német újraegyesülés során kötött, úgynevezett Kettő plusz Négy szerződés rendelkezéseit, amelyek tiltják NATO-csapatok állomásoztatását Kelet-Németország területén.
Az Európai Unió reméli, hogy a BRICS-országok kazanyi csúcstalálkozóján részt vevő vezetők
nyomást gyakorolnak Vlagyimir Putyin orosz elnökre annak érdekében, hogy Oroszország hagyjon fel az Ukrajna elleni agresszióval és tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot
- jelentette ki az Európai Bizottság egyik szóvivője szerdán.
Peter Stano az uniós testület szokásos napi sajtótájékoztatóján hangoztatta, hogy
a háború következményeit a csúcson részt vevő országok is érzik, a többi között az emelkedő élelmiszer-és energiaárak formájában.
Elfoglalta az orosz hadsereg a donyecki régióban lévő Szribrjanke és Mikolajivka települést
- közölte szerdán az orosz védelmi minisztérium.
A tárca szerint az orosz hadsereg a hat ukrajnai frontszakasz közül négyen előrenyomult, és Ukrajnában 21, a kurszki régióban pedig két ellentámadást vert vissza.
A brit miniszterelnök szerint Oroszország a globális élelmiszer-ellátás biztonságát veszélyezteti az ukrajnai kikötők elleni támadásokkal. Sir Keir Starmer a Downing Street által szerdán közzétett nyilatkozatában úgy fogalmazott:
A fekete-tengeri kikötők ellen válogatás nélkül végrehajtott támadásokkal Vlagyimir Putyin orosz elnök akár a világ élelmiszer-ellátásának biztonságát is kész kockára tenni csak azért, hogy Ukrajnát megadásra kényszerítse.
A munkáspárti brit kormányfő szerint ennek következményeitől több millió veszélyeztetett ember szenved Afrikában, Ázsiában és a Közel-Keleten.
Megerősítette szerdán a washingtoni Fehér Ház egy tisztségviselője, hogy értesüléseik szerint október elején észak-koreai katonák érkeztek Oroszország keleti részébe. John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági kommunikációs tanácsadója sajtótájékoztatóján elmondta, hogy
Phenjan legkevesebb 3 ezer katonát küldhetett Oroszországba az október eleje és közepe közötti időszakban, de Washington azt egyelőre nem tudja, hogy milyen küldetéssel.
Értesüléseink szerint ezek a katonák hajón érkeztek az észak-koreai Vonszanból a délkelet-oroszországi Vlagyivosztokba, majd onnan több különböző kelet-oroszországi katonai létesítménybe utaztak tovább, és jelenleg is folyik a kiképzésük
- mondta el Kirby.