A pakisztáni elnök Pervez Muszarraf és az állam katonai vezetése engedett az USA nyomásának. Pakisztán hajlandó együttműködni Amerikával a keddi terrortámadások megszervezésével gyanúsított Oszam bin Laden ellenes akciókban.
Pakisztán katonai vezetése beleegyezett, hogy megnyissák az állam légterét az Afganisztán ellen indítandó amerikai rakéták és bombázók előtt. A pakisztáni kormányzati források szerint az állam hajlandó információkat is szolgáltatni Bin Laden hadműveleteiről is, és megkísérli megakadályozni a határain folyó üzemanyag és egyéb utánpótlás csempészetét Afganisztánba.
A pakisztáni kormánytisztviselők szerint az Egyesült Államok nem igényelte, hogy csapatokat is állomásoztasson az ország területén, de ezt eleve el is utasítják. Pakisztán hasonlóan határozottan elutasítja azt, hogy hadseregét Afganisztán ellen fordítsa.
A pozitív pakisztáni hozzáállást négyórás megbeszélés előzte meg Muszarraf tábornok és a hadsereg vezetése között. A vita folyamán kitértek arra is, hogy a döntést várhatóan tiltakozással fogadja majd a pakisztáni közvélemény, különösen a tálib-barát vallásos csoportok részéről számítanak heves ellenállásra. Ezt megelőzendő a katonai vezetés felszólított több szélsőséges iszlám szervezetet, óvakodjanak tüntetések szervezésétől és a provokatív nyilatkozatoktól.
Colin Powell amerikai külügyminiszter méltatta a pakisztáni állásfoglalást.
Korábban:
Pakisztán együttműködik Amerikával
A pakisztáni tálib nyagykövet elítélte a terrortámadásokat
A tálibok rendíthetetlenül folytatják politikájukat
Amerika véres bosszúra számíthat, ha megtámadja Afganisztánt
A pakisztáni kormányzat korábban megkérte a tálibok vezetőjét, Mohamed Omárt, adják ki Bin Ladent. A pakisztániak arról próbálták meggyőzni az afganisztáni rezsim vezetését, hogy a terrorista kiadása esetén esetleg megszűnne az amerikai fenyegetés. A tálibok pakisztáni nagykövete azonban pénteki nyilatkozatában továbbra is azt bizonygatta: Bin Ladennek nincs köze a keddi pusztító merényletekhez.
A pakisztáni vezetés pozitív hozzáállásának ellentételezéseképpen arra kérte az Egyesült Államokat, hogy enyhítsenek az országot sújtó szigorú szankciókon, és támogassák az ötletét egy Pakisztánnak nyújtandó nemzetközi gazdasági segítségnyújtásnak.
A pakisztáni gazdaság meglehetősen lepusztult állapotban van köszönhetően az elmúlt néhány gyenge kormánynak, az elharapózott korrupciónak és a külföldi befektetők hiányának. A 36 milliárd dollárra tehető nemzeti jövedelem 60 százaléka megy el adósságokra, 25 százaléka pedig a hadseregre - írja a Washington Post.