"A segélycsomagokat csak abban az esetben juttatjuk a térségbe, ha teljesen biztosak leszünk abban, hogy a légvédelmi állások, valamint a kisebb számú levegő-föld- és a nagyobb számban a tálibok rendelkezésére álló Stinger rakéták nem okoznak problémát" - idézi a CNN Rumsfeldet.
Az amerikai légierő azért készül megelőző csapásra, mert bizotsítani akarják a szálítmányok biztonságos célba érkezését - írja a CNN. A tálibok légvédelme azonban több föld-levegő rakétával is rendelkezik, amelyekkel könnyen kilőhetnék a teherszállító gépeket.
Donalf Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, mielőtt bejelentették volna a megelőző csapásokról szóló tervet, csütörtökön azt közölte Kairóban, hogy csekély a valószínűsége annak, hogy az Egyesült Államok nagy arányú katonai támadást hajtson végre a terrorizmus elleni küzdelem jegyében.
Csütörtök reggel Bush amerikai elnök 320 millió dolláros amerikai segélyről tett bejelentést, melyet a humanitárius katasztrófával fenyegetett afgán népnek juttatnának. A segély másik célja, hogy elmélyítsék a szakadékot az afgán nép és az uralkodó tálib rezsim között.
A pastu nyelvű rádióadások célja, hogy aláássa az Oszama bin Laden és terrorszervezete élvezte bizalmat és támogatást, továbbá népszerűsítse az afgán ellenzéket. Az adásokon keresztül igyekeznek tisztázni azt is, hogy az USA ellensége nem Afganisztán és az afgánok, és nem ők a céljai egy esetleges amerikai támadásnak sem.
Az USA korábban (1993-ban) Haitin már használta a rádiós módszert arra, hogy közvetlenül az ország népességével tudjon kommunikálni. Ekkor kis ejtőernyőkkel dobtak le tranzisztoros készülékeket. A módszert a hadsereg stratégiai tervezői is sikeresnek ítélték.
[origo]