Másnap a bazárban árulják a ledobott segélyt - az [origo] tudósítója jelenti Afganisztánból

Vágólapra másolva!
Az amerikai segélycsomagokból nem jut mindenkinek Afganisztánban. Mégis van, akinek arra is futja, hogy egy részét pénzért árulja a bazárban. A front árnyékában több millióan éheznek. Makai József, az [origo] tudósítója a segélyosztás különös rendjéről küldött tudósítást műholdas telefonon.
Vágólapra másolva!

A kutyák jeleznek először: az ugatásuk és vonyításuk felveri a sátrat, így már ébren vagyunk, amikor a lövöldözés elkezdődik. Amint a kalasnyikovok ugatása abbamarad, kiabálás, üvöltözés kezdődik Hodzsa Gabavuddin felől. Felzúgnak a motorok, autókonvoj indul valamerre. A hangzavar 4 óta után marad abba.

Nemcsak ez a zaj veri fel az észak-afganisztáni éjszaka csendjét: amerikai repülők élelmiszercsomagokat dobnak le, és rögtönzött riadólánc értesíti a lakosságot.

A csomagok rendszerint a városon kívül landolnak, és a helyiek ott szedik össze. Az élelmiszersegély sárga fóliába csomagolva érkezik. Belül rizs van, vagy bab és keksz, sütemények, lekvár. Az élelmiszercsomagok egy része másnap a bazárban bukkan fel. Áru lesz belőle, amit megvehetnek azok, akik nem tudnak begyűjteni belőle. A csomagból semmi sem megy veszendőbe: az iskolások a sárga fóliát táskaként használják.

Az amerikai segély korántsem elég minden éhezőnek. Úgy tűnik, Afganisztánba nem tud elég segély érkezni. Az évek óta tartó aszály önmagában is elég lenne, ám a több mint két évtizede tartó háborúskodás menekültválságot okozott. Afganisztánban 3 millióra becsülik a menekültek számát, és a jelenlegi háború következtében - az előrelejzések szerint - további másfél millió ember hagyhatja el lakhelyét.

A Hodzsi mulla táborban osztottak segélyt ma. A fehér zsákokban gabona van. A zsákok mellé sátort rögtönöztek, oda ül listájával az, aki a segély elosztásáért felel. Családonként egy zsák gabona jár. A táborban több mint ezer család van. Ránézésre megállapítható, hogy nem jut mindenkinek.

Akit szólítanak, az átlép az L alakban kifeszített vörös kötélen, és a sátorhoz megy. Az asztalon fekvő pecsétpárnára helyezi ujját, majd lila ujjlenyomatát oda biggyeszti, ahova mutatják. Az afganisztáni lakosság kétharmada írástudatlan.

A türelmetlenkedőket felügyelő tartja kordában. Pálcájával addig veri az embereket, amíg a sor hátrébb nem húzódik. A csadorba burkolt nők kissé távolabb ülnek. A pálcából nekik is jut. Akár a férfiak, ők is zokszó nélkül veszik tudomásul a rendfenntartást.

Aki ujjlenyomatával hitelesítette az ívet, megkapja a zsákot. Indulhat vissza Bagi Bajan felé. A település egy óra gyaloglásra van a segélyosztó helytől.

Dr. Abdul Dzsabbar (42 éves) is gyalog érkezett. Még nem tudja, jut-e számára a segélyből. Üzbég és orvos. Azt mondja, ez a két ok elég volt ahhoz, hogy a tálibok elüldözzék Dasti Arcsiból. A praxisa ellehetetlenül azért, mert a tálibok megtiltották, hogy a nőket férfiorvos vizsgálja. Orvosnő pedig gyakorlatilag nincs, és a tálibok uralta országrészben aligha lesz: a nők ugyanis nem járhatnak iskolába.

A talibán zömében a pastu népességből szerzett támogatókat. Ez az afganisztáni háború egyik vetülete: a pastuk, a tádzsikok, az üzbégek és a hazarák rivalizálása. A lakosság 40 százaléka pastu, 25 százalék tádzsik, 6 százalék pedig üzbég.

Nemcsak a pastuk üldözik el a más nemzetiségűeket. Néptelen, üres falvakon, romos utcákon autóztunk át. A helyiek szerint a falvakat a pastuknak építették, mert őket telepítették be. Amikor a térségben ismét az üzbégek vették át a hatalmat, a pastuknak el kellett költözniük.

Dzsabbar doktor 18 hónapja menekül. Bagi Bajanban lakik. Páciense még akadna, fizetőképes azonban szinte egy sem. Eddig főként gabonát és olajat kapott segély gyanánt. Tartalékait felélte. Családjával most további segélyre vár.

A repülőzúgásra figyel. Az két dolgot jelenthet: ha éjszaka érkezik a repülőgép, akár még segélyt is szórhat a falu határában. Ha nem segélyt hoz, akkor valószínűleg a tálib állásokat bombázza – a menekültek ezt sem bánják. Ma mindkettőből jutott. A segélycsomagok után a repülők bombákat dobtak a tálibokra. A bombázás ezután a nap folyamán több hullámban folytatódott.

Makai József

Észak-Afganisztán, Bagi Bajan határán, 2001. október 30., kedd

Korábban:

Földműveseket kényszerítenek harcra a tálibok - az [origo] tudósítója jelenti Afganisztánból
(2001. október 29.)

Az Északi Szövetség visszaszorítja a tálibokat - az [origo] tudósítója jelenti Afganisztánból
(2001. október 28.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!