Lerombolták a palesztin hatóság épületeit

Vágólapra másolva!
Izraeli harci gépek rakétákkal megsemmisítették a palesztin hatóság biztonsági épületeit a ciszjordániai Túl-Karm városában. Jasszer Arafat palesztin vezető rámalláhi hivatalát pedig páncélosok veszik körül, a város nagy részében kijárási tilalmat rendeltek el. Mindez válaszlépés arra a merényletre, amit egy palesztin fegyveres hajtott végre Izraelben. A Palesztin Hatóság pénteken sürgős nemzetközi beavatkozást követelt.
Vágólapra másolva!

Rámalláhba izraeli tankok és páncélozott járművek hatoltak be, és 30 méternyire megközelítették Jasszer Arafat palesztin vezető irodáját, amelyet most páncélosok vesznek körül. Egy rámalláhi emberi jogi aktivista szerint a város 55 százalékát gyakorlatilag elfoglalták az izraeli harckocsik, tizenhárom kerületben kijárási tilalmat rendeltek el.

A hat halálos áldozat mellett harminchárman megsérültek akkor, amikor a palesztin fegyveres lövöldözni kezdett egy vallási rendezvényen. Eredetileg valószínűleg öngyilkos robbantásra készült, majd egy kézigránát eldobásával kísérletezett, de - a rendőrség beszámolói szerint - mindkettőben sikerült megakadályozni, és végül egy automata fegyverből nyitott tüzet egy bálteremben összegyűltekre. A teremben több száz ember tartózkodott, akik vallási ünnepet tartottak. A vendégek egy része üvegek és székek dobálásával védekezett, de csak számos lövés leadása után sikerült őt megfékezni. Végül egy biztonsági ember végzett vele több fejlövéssel.

Ez volt az első eset, hogy civilek ellen intéztek támadás Izrael területén, miután december 16-án Arafat tűzszünetet hirdetett a sorozatos palesztin öngyilkos merényletek megállítására - írja a BBC.

A Palesztin Hatóság pénteken sürgős nemzetközi beavatkozást követelt. Megállapítása szerint az Észak-Izraelben végrehajtott véres merényletet megtorló izraeli akciók annak a tervnek a részei, hogy elpusztítsák a Palesztin Hatóságot.

Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a történtek után felszólította az izraelieket és palesztinokat, hogy térejenek vissza a tárgyalóasztalhoz. Ennek érdekében az unió is diplomáciai erőfeszítéseket fog tenni - tette hozzá. Az is megengedhetetlen - mondta Solana -, hogy az izraeli hadsereg az európai polgárok adójából épített palesztin létesítményeket megsemmisítse. Nemzetközi jelenlétet szorgalmazott a palesztin területeken, ahogyan azt a hét legfejlettebb ipari országot és Oroszországot tömörítő G-8 csoport korábban javasolta. Izrael ezt elutasította.

Keményen elítélte a haderai merényletet pénteken az amerikai külügyminiszter. Az indiai látogatáson tartózkodó Colin Powell azt mondta: "Elítéljük ezt a cselekményt és ezt az őrült erőszakot".

Korábban:

Izraeli válaszcsapás a gyilkosságokra

Palesztin merénylő gyilkolt egy izraeli házasságkötő teremben

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!