A hétfőn későn este nyilvánosságra hozott adat szerint a cseh-osztrák kapcsolatokban hosszabb ideje egyre nagyobb feszültségeket okozó népi kezdeményezés az eddigi hasonló ausztriai akciók között az aláírók számát tekintve a harmadik, a százalékos arányt tekintve a hatodik helyen áll és így jócskán elmarad az FPÖ reményeitől.
Ausztriában 1945 óta számos ilyen népi kezdeményezés volt, s százezernél több aláírás esetén a parlament köteles napirendjére tűzni a felvetett kérdést. A legnagyobb sikerű akció 1982-ben volt az Austria Center néven ismert bécsi konferenciaközpont építése ellen: 1.361.562 állampolgár írta alá az íveket, majd zavartalanul megépült az intézmény. Várhatóan ezúttal sem befolyásolja a történéseket az FPÖ kezdeményezése.
Az elkötelezetten Európa- és bővítéspárti Osztrák Néppárt (ÖVP) több vezetője - hétfőn este Maria Rauch-Kallatt, a párt főtitkára - hangsúlyozta, hogy nem lesz osztrák vétó Csehország uniós csatlakozása ellen. Igaz, a kormányon belüli feszültségekről szóló elemzésekről szólva azt is hangsúlyozták, hogy nincs veszélyben a koalíciós.
Mivel a vétót a nukleáris erőművek elleni csoportosulásokból alakult zöldek frakciója, valamint a legnagyobb - ellenzéki - Osztrák Szociáldemokrata Párt is ellenzi, kizárható, hogy a parlamentben meglegyen a szükséges kétharmados többség a vétóhoz.
Hétfőn Brüsszelben egyébként Günter Verheugen bővítéssel foglalkozó EU-biztos szóvivője is kijelentette: a kezdeményezés osztrák belügy és nem befolyásolja a bővítés folyamatát.
Korábban:
Ismét működik a temelíni atomerőmű