Zeqirit azonban csütörtökön - gyenge egészségi állapotára hivatkozva - már nem vállalkozott vallomásának folytatására. Milosevic így nem tehetett fel neki keresztkérdéseket. A volt jugoszláv elnök szerint ez elfogadhatatlan.
A következő tanú ugyancsak falujának elpusztításáról számolt be: amikor 1999 márciusának végén a NATO megindította a Jugoszlávia elleni légitámadásokat, az albánok már el voltak készülve a legrosszabbra. Vallomása szerint a szerbek előre figyelmeztették őket: NATO-támadás esetén rajtuk állnak bosszút. A harckocsik és a katonai járművek az első bombázások után megjelentek faluja határában, és elűzték a lakosságot. A tanú azonban még egy ideig ott maradt, és látta, hogy a szerbek felégetik a falut.
Az albánok a közeli településre menekültek. Ott sem volt maradásuk, mert a szerbek másnap reggel körbezárták a települést, majd megparancsolták nekik, hogy induljanak Albánia felé. A menekültek több mint 20 ezer fősre duzzadt tömegét egy faluban gyűjtötték össze, ahol egy részük megpróbálta lefizetni a szerbeket a további pusztítások elkerülése érdekében - mondta az albán nemzetiségű tanú.
A múlt héten kezdődött perben az ügyészség csak a koszovói konfliktussal kapcsolatban mintegy 90 tanút kíván meghallgatni. Az erre vonatkozó vádirat szerint 1999 januárja és júniusa között a szerb fegyveres erők terrorhadjáratot folytattak a tartomány albán lakossága ellen, amelynek csaknem egyharmadát, mintegy 800 ezer embert űztek el otthonából, és több mint 500 albán lett a szerb erők által elkövetett tömeggyilkosságok áldozata.
Korábban:
Jugoszlávia nem kapott megfigyelői státust a Milosevic-perben
Kevés jogerős ítéletet hoztak eddig Milosevic hágai bírái
Fórum:
Milosevic már bíróság előtt, az ENSZ mikor kerül oda?
Könyvajánlat: