Fotó: |
Powell bejelentése szerint egy nemzetközi konferenciát készítenek elő, amelyen áttekintenék a közel-keleti problémakör biztonsági, gazdasági, humanitárius és politikai vonatkozásait. Powell bejelentését megelőzően az izraeli-palesztin konfliktus feloldására életre hívott "kvartett" keretében megbeszélést folytatott Kofi Annan ENSZ-főtitkárral, Igor Ivanov orosz külügyminiszterrel, valamint az Európai Unió nevében tárgyaló két személyiséggel, Javier Solana külpolitikai főilletékessel és Josep Piqué spanyol külügyminiszterrel.
Powell azt nem közölte, hogy hol és pontosan mikor tartanák a tervbe vett átfogó közel-keleti rendezési értekezletet, és azt sem tette egyértelművé, hogy az értekezlet miniszteri vagy csúcsszintű lenne-e. A külügyminiszter áprilisi izraeli látogatása alatt még azt közölte, hogy a tervezett konferencia miniszteri szintű lehetne, és így "nem igényelné" Arafat személyes jelenlétét. Korábban Silvio Berlusconi olasz majd Ariel Saron izraeli miniszterelnök is javasolta egy nemzetközi értekezlet megrendezését. Saron azonban kikötötte, hogy azon Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke ne vegyen részt.
Powell szerint a konferencián nem csupán egymás közt, hanem a közvetlenül érintett felekkel, valamint a nemzetközi közösség többi szereplőjével is megbeszélések sorozatát fogják folytatni az elkövetkező hetekben. Powell kijelentette, hogy a két nép megbékélésének végén a palesztin állam megteremtésébe kell torkollnia.
Ételt vihetnek a Születés templomába
Fotó: |
Nasszer szerint rövidesen tárgyalások kezdődnek a szembenálló felek között az április 2-án kezdődött ostrom megoldására. A palesztinok azt követelik, hogy a rámalláhi megoldáshoz hasonlóan a templomban tartózkodó fegyvereseket szállítsák a palesztin ellenőrzés alatt álló Jerikóba, vagy adjanak nekik lehetőséget a Gázai övezetbe való távozásra. Izrael azonban harminc terroristát sejt a fegyveresek között, és azok bíróság elé állítását szorgalmazza.
Izraeli behatolás Nábluszba
Az izraeli egységek péntek reggel behatoltak a ciszjordániai Nábluszba. A város északi körzeteiben lövöldözés tört ki, melynek során két palesztin - az egyik egy rendőr - és egy izraeli katona életét vesztette. A sérültek között egy izraeli katona és több palesztin is van. Az izraeli egységek letartóztattak 15 személyt, akik az izraeli hadsereg feltételezése szerint iszlám szélsőséges szervezetekkel működtek együtt.
A hadsereg a nap folyamán - mint azt a hadművelet megindításakor jelezte is - kivonult a városból, ahova katonai illetékesek szerint a "terrortámadások megállítása és a terrorista struktúrák lerombolása" céljából hatoltak be. Amerikai nyomásra Izrael ugyan visszavonta katonáit a palesztin településekről, de fenntartotta magának a jogot a szélsőségesek elleni katonai akciókra a palesztin autonómia területén.
Izrael-ellenes tüntetés Egyiptomban
Körülbelül négyezer iszlám hívő tüntetett pénteken Izrael és Ariel Saron izraeli kormányfő ellen a hagyományos pénteki muzulmán imát követően a kairói al-Azhar mecsetben.
Az AFP rendőrségi forrásokra hivatkozó jelentése szerint a tiltakozó megmozdulás résztvevői "Le Izraellel!" és "Palesztina az araboké!" jelszavakat skandáltak, illetve Saront disznóként ábrázoló plakátokat tartottak magasba. A tömegben nők és gyermekek is voltak. A tüntetés idejére nagy számban vezényeltek rohamrendőröket a - szunnita muzulmánok legfőbb vallási-szellemi intézményének számító - mecset környékére, a francia hírügynökség jelentésében mindazonáltal nem tett említést arról, hogy erőszakos cselekmények történtek volna.
Egyiptomban az 1981 óta érvényben lévő rendkívüli állapot miatt közterületeken tilos tüntetéseket tartani, az egyetemi városrészekben és a mecsetekben viszont engedélyezik az ilyen megmozdulásokat.
Emberi jogi kritika
Mary Robinson, az ENSZ
emberi jogi főbiztosa pénteken Vilniusban hitelt érdemlőnek nevezte a Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet jelentését az izraeli hadsereg dzseníni menekülttáborban elkövetett jogsértéseiről, s újra felszólította Izraelt, hogy biztosítsa a történtek független kivizsgálását és indítson eljárást a felelősök ellen.
Izrael bizonyítékai Arafat ellen
Az izraeli miniszterelnöki hivatal közleménye szerint "Jasszer Arafat közvetlenül támogatta a Fatah anyagi megerősítését, miközben tudatában volt annak, hogy a pénzeket izraeli személyek elleni terrorakciók finanszírozására használják fel". A közlemény nem említ konkrét akciókat, amelyek összefüggésbe hozhatók a palesztin vezető tevékenységével, de letartóztatott palesztin tisztségviselők "vallomásaira" hivatkozik.
Arafat Fatah mozgalmának ciszjordániai vezetőjét, Marvan Bargutit április 15-én fogták el Rámalláhban, s kihallgatásán - izraeli állítás szerint - vallomást tett Arafat Izrael-ellenes merényletekben való érintettségéről. Barguti állítólag bevallotta, hogy a merényletek elkövetésére készülő jelöltek kitöltöttek egy fegyvereket igénylő űrlapot, amelyet Barguti azután jóváhagyásra Arafat elé tárt. Az öngyilkos merényletekhez használt robbanóanyagok a Palesztin Hatóság raktáraiból származtak.
Nasszer Abu Hamid, az Al-Aksza Mártírjainak Brigádjai szélsőséges szervezet egyik szintén elfogott vezetője elmondta: minden akciójukról folyamatosan tájékoztatták Bargutit - áll az izraeli közleményben. Nasszer Aveisz, a Fatah egyik fegyverese pedig állítólag arról szólt, hogy Arafat támogatta a terrortámadások pénzelését, és a robbanóanyagokat, fegyvereket saját elitalakulata, a 17-es Erő biztosította azok végrehajtásához.
Ari Fleischer amerikai elnöki szóvivő pénteken Washingtonban közölte, hogy George Bush elnök május 7-én, kedden a Fehér Házban fogadja Ariel Saron izraeli miniszterelnököt. Saron mintegy százoldalas jelentéssel érkezik majd, amelyben az összes eddigi terhelő bizonyítékot összegyűjtötték Arafat ellen. Ezenkívül átnyújt majd Bush elnöknek egy "béketervet", amelyet pénteken hagy jóvá az izraeli kabinet.
Szaeb Erakat palesztin főtárgyaló hazugságnak nevezte a Barguti vallomásáról szóló híreket. "Félelmetesnek tartjuk, hogy Izrael ilyen hazugsággal próbálja támadni Bargutit és Arafat elnököt" - mondta Erakat. Barguti ügyvédje, Dzsavad Bulusz azt állítja, hogy az izraeliek nem engedték be védencéhez a börtöncellába. Úgy tudja, hogy Bargutit fogvatartói nem hagyják aludni, és kínozzák is. Izraeli illetékesek tagadták e vádat - írja az AFP.
Korábban:
Arafat hagyta jóvá a terrorakciókat
Tűzharc a Születés templománál
Nem hiányzik könyvtárából?