Növelte katonai jelenlétét a vitatott hovatartozású földközi-tengeri Petrezselyem-sziget körül Spanyolország. A marokkói területén lévő spanyol enklávé, Ceuta kikötőjébe a föld-levegő rakétákkal felszerelt Navarra után befutott a Numancia fregatt is. A Gibraltári-szoros felé tart a harmadik hasonló hajó, a Baleares is - jelentették spanyol rádiók.
A fregattokat a spanyol katonai vezetés azért vezényelte a Perejil térségébe, hogy nyomást gyakoroljon Rabatra. Korábban marokkói katonák tűzték ki zászlajukat a szirteken. A lakatlan sziget marokkói felségvizeken fekszik, 200 méterre a parttól, és Spanyolország és Marokkó is saját területnek tekinti.
A Spanyolországhoz tartozó Melilla kikötőjéből két korvett is kifutott, hogy a marokkói partok előtt őrjáratozzon. Az öt hadihajón összesen mintegy 800 fős legénység szolgál. A vitás terület felett Cougar típusú spanyol katonai helikopterek is repülnek.
Mohamed Benaisza marokkói külügyminiszter "teljes mértékben eltúlzottnak" minősítette Spanyolország és az Európai Unió reakcióit. A miniszter szerint a viszály csak párbeszéd útján oldható meg. Benaisza szerint a Marokkóban Leila néven ismert sziget elfoglalásával országa végtére is nem támadta meg Spanyolországot.
Az EU vasárnap szólította fel Rabatot, hogy haladéktalanul vonja vissza katonáit a sziklaszirtről.
Ana Palacio spanyol külügyminiszter óva intette Marokkót attól, hogy vitát robbantson ki Ceuta és Melilla észak-afrikai spanyol területek körül is. A két enklávé már több mint 500 éve Spanyolországhoz tartozik. Rabat már régóta követeli az összesen mintegy 130 ezer lakosú két város visszaadását. "Erről nincs mit vitázni" - mondta Palacio.