A hét végén iraki ellenzéki szervezetek vezetői tárgyaltak az amerikai fővárosban, először a külügyminisztériumban, ahol egy időre megjelent körükben Colin Powell külügyminiszter is, majd videokonferencián megbeszélést folytattak a Wyomingben nyaraló Dick Cheney alelnökkel, s fogadta őket Donald Rumsfeld védelmi miniszter és Richard Myers tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke.
A küldöttségben képviseltette magát a két észak-iraki, egymással is rivalizáló kurd szervezet, az Irán támogatását bíró dél-iraki síiták csoportja, a monarchisták, volt iraki katonatisztek csoportja, valamint az Iraki Nemzeti Kongresszus nevű, ellenzéki csoportokat tömörítő szervezet.
Az iraki tömegtájékoztatás hataloméhes bűnözők klikkjének nevezte a Washingtonban tárgyaló személyeket. Az iraki ellenzékiek tárgyalásaik után elmondták, hogy a katonai helyzeten kívül azokról az elvekről folytattak véleménycserét, hogy miként rendezzék be az iraki államot Szaddám Huszein eltávolítása után. Szerintük Washingtonban alapos változtatásokat képzelnek el és nem elégszenek meg azzal, ha a mostani diktátort puccsal eltávolítják, hanem az egész uralmi struktúrát fel akarják számolni és a demokratikus törvények és a jog uralmát akarják megteremteni.
Az Irakkal kapcsolatos távlati tervek kérdését feszegette nemrég a kongresszus is Irak ügyében tartott meghallgatásán. Egy ellenzéki vezető, Sarif Ali bin al-Husszein azt is kiemelte, hogy az Egyesült Államok meg akarja őrizni Irak egységét és területi integritását.
Egyes elemzők szerint fennáll annak a lehetősége, hogy a bagdadi rezsim összeomlásával elszakadnak a kurdok lakta északi területek, s a síiták lakta déli országrész is a különválást választhatja.
A washingtoni tárgyalások azt jelzik, hogy az amerikai kormány összefogásra inti az egymással acsarkodó, katonai szempontból pedig súlytalannak tartott iraki ellenzéket, s immár komolyan akar tárgyalni vele az ország jövőjéről.
Washingtonban az ellenzék gyengesége miatt inkább arra számítanak, hogy a Szaddám Huszeinhez névleg hű katonai egységek csatlakoznak a diktátor elleni hadművelethez. Az ellenzékiek - mintegy erre az amerikai elképzelésre válaszul - washingtoni nyilatkozataikban jelezték, hogy készek befogadni soraikba másokat, és elfogadnak támogatást Irakon belülről is, így katonatisztek és tisztségviselők segítségét.
A nyári szabadságát Texasban töltő Bush elnök szombaton is kitért Irak ügyére. Szavai szerint nincs olyan haditerv, amely szerint hamarosan megkezdődnek a hadműveletek. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Irakot vegyi, biológiai és nukleáris fegyvergyártási programja miatt ellenségnek tekintik, amíg az ellenzőjét be nem bizonyítja.