Einars Repse vállalkozásbarát pártja a lett választások esélyese a szeptember 24-ei közvélemény-kutatás szerint. A párt több mint 1 százalékkal megelőzi a jelenleg hatalmon lévő koalíció tagját, a 14,1 százalékon álló Néppártot.
Mivel egyik politikai erő sem esélyes arra, hogy megszerezze a 100 tagú parlamenti helyek többségét, a választások győztesének mindenképpen koalíciós kormányt kell alakítania a volt szovjet tagköztársaságban.
Repse különös figurája a lett politikának és közéletnek. Pénzügyi csodagyereknek tartják, ugyanis mindössze 30 évesen a jegybank élére került, és sikeresen irányította azt még a nehéz posztszovjet években is. Az orosz rubel helyett új, stabil pénzt vezetett be, és ezzel megteremtette a gazdasági újjáéledés alapját.
Tette mindezt úgy, hogy fizikusi végzettséggel rendelkezik, és saját bevallása szerint közgazdasági képzettségét nyugati tankönyvekből és pénzügyi napilapokból szerezte.
A jegybank elnöki posztjáról 10 hónappal ezelőtt mondott le, majd megalapította pártját, amely előtt - a kormánnyal szembeni általános elégedetlenség és a hatalmi elitet érő korrupciós vádak miatt - hamar megnyíltak a politika kapui.
Népszerűségének növelésére Repse Lettországban eddig ismeretlen módszert is alkalmazott: párttársaival, akik között főképp fiatal tudósokat és vállalkozókat találni, szinte minden nap járja a főváros külvárosait, ahol személyesen keresik fel és próbálják meggyőzni a választókat.
Repse politikai üzenete könnyen összefoglalható: "a kormányzat bemocskolódott, és én leszek az, aki megtisztítja azt".
A közelmúltban hozzátette: "nem szívesen mondom ezt, de a pártok igencsak gyengének bizonyultak, mikor megkísértette őket a korrupció". Repse ezért kínosan ügyel arra, hogy megőrizze tisztaságot tükröző imázsát. Állítja, hogy a többi párttal ellentétben ők csupán 450 ezer dollárt gyűjtöttek össze a kampányra. Repse hangsúlyozza, nem fogad el olyan emberektől adományokat, akiket nem ismer, az adományozók nevét pedig minden esetben közzéteszi internetes honlapján.
Mindez megmagyarázhatja, hogy Repse miként érhetett el 80 százalékos népszerűséget a közelmúltban készített közvélemény-kutatásban. Párttársaival még nem töltöttek be közfunkciót, így nem érintettek az elmúlt évek gyakori korrupciós ügyeiben.
A rivális pártok szerint ugyanakkor Repse könnyen beszél, hiszen neki nem kellett részt vennie az elmúlt tíz év nehéz politikai döntéseiben. A jelenlegi miniszterelnök, Andris Berzins szerint "Lettországban már hagyomány, hogy minden választás előtt jelentkezik valamilyen új politikus, aki ígéri, mindent rendbe fog hozni. Most Repse tölti be ezt a szerepet".