Vágólapra másolva!
Az EU miniszteri tanácsa hétfőn felhatalmazta az Európai Bizottságot, hogy Albániával is kezdjen tárgyalásokat stabilizációs és társulási megállapodás megkötéséről.
Vágólapra másolva!

Luxembourg-i tanácskozásukon a tizenötök külügyminiszterei egyúttal felkérték Albániát, hogy a maga részéről kezdje meg a majdani megállapodás végrehajtásához szükséges intézkedések meghozatalát. Az EU által kezdeményezett stabilizációs és társulási folyamatnak az a célja, hogy a délkelet-európai térségnek azokat az országait - elsősorban a jugoszláv utódállamokat - is közelebb hozzák az unióhoz, amelyek csatlakozása csak távolabbi perspektíva lehet.

A tizenötök először Macedóniával, majd Horvátországgal kötöttek ilyen megállapodást, amely gyakorlatilag az érintettek potenciális tagjelöltként való elismerésével ér fel. Ugyanennek a folyamatnak a szempontjából értékelték a legutóbbi bosznia-hercegovinai fejleményeket, köztük a hónap elején tartott választásokat. Megállapították, hogy a részvételi arány kiábrándítóan alacsony volt, és ismételten felhívták a boszniai politikai erők figyelmét: csak akkor haladhatnak tovább az európai integráció felé, ha megőrzik az eddigi reformok lendületét. Sajnálattal nyugtázta a tanács a múlt heti szerbiai elnökválasztások eredménytelenségét is.

A szerb politikai pártokat arra sürgette, gondoskodjanak arról, hogy az elnök megválasztására a demokratikus stabilitás megőrzése mellett kerüljön sor. A miniszterek a szerb és a montenegrói kormány, valamint a jugoszláv szövetségi hatóságok figyelmébe ajánlották, hogy hátravan még a két köztársaság alkotmányos chartájának a végleges formába öntése. Ez egyebek mellett lehetővé tenné, hogy Jugoszlávia is csatlakozhasson az Európa Tanácshoz.

A koszovói szavazópolgárokat és közösségeket arra kérték, hogy vegyenek részt a hét végén tartandó választásokon, bizonyítsák be, hogy készek közös felelősséget vállalni a többnemzetiségű és toleráns társadalom megteremtéséért. A tanács üdvözölte, hogy Macedóniában megállapodás született az új kormány összetételéről. Arra kérte a macedón vezetőket, hogy kezeljék elsőrendű feladatként a tavaly augusztusi ohridi politikai keretmegállapodás, valamint a stabilizációs és társulási megállapodás végrehajtását.

A tizenötök ezúttal is megerősítették, hogy a térség valamennyi országa köteles együttműködni a volt Jugoszláviában elkövetett háborús és emberiség elleni bűncselekmények megbüntetésére hivatott hágai Nemzetközi Törvényszékkel. E kötelezettség elmulasztása az EU felé való közeledésüket is veszélybe sodorhatja - figyelmeztettek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!