Az ENSZ Biztonsági Tanácsa novemberben arra kötelezte Irakot, hogy részletesen számoljon be tömegpusztító fegyvereiről. A határidő vasárnap járt le, az iraki vezetés már szombaton átadta az ENSZ bagdadi képviselőinek a szöveget, melyet vasárnap tettek repülőgépre. Szaddám Huszein kormánya közel 12 000 oldalon, és 529 megabyte CD-re vett adaton keresztül bizonygatja, hogy Irak nem fejleszt tömegpusztító fegyvereket. A szöveges részből 1 334 oldal foglalkozik biológiai-, 1 823 vegyi-programokkal és 6 887 oldalon írnak az iraki rakétákról.
A beszámolóból három helyre visznek példányokat. Az elsőt Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőr csoportjának vezetője kapja, aki megszakítva iraki kutatásait Cipruson van. A másodikat Bécsbe viszik, ahol a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vizsgálhatja meg. E szervezet képviselői szintén részt vesznek az iraki fegyverzetellenőrzési programban. A harmadik példány New Yorkba repül, ahol Kofi Annan ENSZ főtitkár kapja meg. Az amerikai kormány egy név nélkül nyilatkozó munkatársa felháborodva azt mondta, hogy elfogadhatatlan, hogy az USA hivatalosan ne legyen az első címzettek között.
Az iraki vezetés szerint a dokumentumok megfelelő bizonyítékok arra, hogy tisztázzák, az USA vádjai alaptanok, és Irak nem gyárt tömegpusztító fegyvereket. A dokumentumok szombati átadásával egyidőben Szaddám Huszein bocsánatot kért a kuvaiti néptől, az öböl háború idején történt invázióért. Ugyanakkor arra szólította fel az arabokat, hogy ne legyenek az USA rabszolgái. A kuvaiti kormány nem fogadta el az iraki bocsánatkérést.
Az amerikai diplomaták előre jelezték, szerintük a dokumentumok tele vannak hazugságokkal. Amerikai titkosszolgálati forrásokra hivatkozva a CNN közölte, hogy az amerikaiaknak vannak bizonyítékaik arra, hogy Irak tömegpusztító fegyverekkel rendelkezik. Az amerikai hatóságok szeretnék mondatról-mondatra megvizsgálni a szöveg igazságtartalmát. Ha bárhol bizonyítható torzítást találnak, akkor az amerikai vezetés azonnal lépni akar. Bush elnök ebben az esetben össze akarja hívni az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy felhatalmazást szerezzen egy Irak-ellenes katonai akcióra. Ha ez késlekedik, akkor az USA kész ENSZ hozzájárulás nélkül is támadni.
A szöveg átvizsgálása azonban mindenképpen időt ad Iraknak, hiszen a dokumentumokat le kell fordítani arabról angolra, utána el kell olvasni azokat, majd részletesen össze kell vetni a meglévő titkosszolgálati információkkal. A fegyverzetellenőr csoport várhatóan december 16-án küldi el első jelentését az ENSZ-nek, ennek megállapításait is össze kell majd vetni a szöveggel.
Mialatt Bagdadban Irak átadta a dokumentumokat, 1991 óta a legmagasabb rangú amerikai politikusok érkeztek Irakba. Két szenátor az ország északi, kurdok lakta részén tesz látogatást. Arrafelé az iraki kormány hatalma korlátozott, 1991 óta a térség fölött repülési tilalom van érvényben. Az amerikai politikusok azt ígérték, segítenek egy egységes és demokratikus Irak létrehozásában. Irakban a kurd kisebbséget sorozatos támadások érték az elmúlt évtizedekben. A kurdokat a kilencvenes évek elején az USA támogatta, hogy kezdjenek harcot Szaddám Huszein rezsimje ellen, de a terv nem vált valóra, és kurdok tízezrei menekültek el lakóhelyükről. Sokan azóta sem térhettek vissza.